A pedagógusok átlagbére 2025-re nyolcszázezer forintra emelkedhet, maximális heti óraszámuk 24 órára csökken, szabadságuk 46 napról ötven napra, azaz tíz hétre nő, csökkennek adminisztratív terheik – mondta a Magyar Nemzetnek Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az Országgyűlés által ma elfogadott új életpályatörvényről.
Hangsúlyozta, az új pedagógus-életpályamodell célja, hogy az a tanár, aki többet foglalkozik a diákokkal és ezáltal többet is dolgozik, az többet és jobban is keressen.
Kifejtette, hogy az új törvény a teljesítményalapú bérezésnek, valamint a 75 százalékos fizetésemelésnek teremti meg az alapját. A törvényjavaslat minden pontja a diákok érdekeit tartja szem előtt, valamint megoldást hoz az oktatás egész Európát, így Magyarországot is érintő kihívásaira, amelyekkel az intézmények és a tanárok szembesülnek. Emlékeztetett, hogy a benyújtást megelőző hónapokban az elmúlt három évtized legszélesebb körű egyeztetése zajlott. – A kormány a tanárok érdekeit és a diákok jövőjét szem előtt tartva összesen húsz alkalommal ült le tárgyalni szakmai, civil és érdekképviseleti szervezetekkel, sőt a parlamenti pártoknak is lehetőségük volt arra, hogy érdemi javaslatokkal éljenek. A baloldal esetében azonban a politikai játszmák voltak főszerepben, még attól sem riadtak vissza, hogy erőszakos akciókat szervezzenek – idézte fel.
Kifulladt tüntetések
Az államtitkár szerint az elmúlt hónapokban a pedagógusokra hivatkozva szervezett tüntetések kifulladtak, hiszen más céljuk nem volt, csak hogy a baloldali politikusok magukra vonják a média figyelmét. – Épp az agresszív tüntetések mögött álló baloldali politikusok a legnagyobb akadályozói a pedagógusok fizetésemelésének Brüsszelben – fogalmazott. Úgy vélte, a tanárok béremelése már rég elindulhatott volna, ha a baloldal európai parlamenti képviselői a hatmillió forintos fizetésükért nem azzal foglalkoznának Brüsszelben, hogy Magyarország ne kapja meg a jogosan járó uniós forrásokat.