A Száz Völgy Természetvédelmi Egyesületet munkatársai pár napja Tata városával, a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatósággal és a fővárosi állatkerttel együtt dolgozva nekifogott a tatai Fényes-források Természetvédelmi Területen az idegenhonos, inváziós teknősök egyedei befogásának. Az egyesület honlapján arról számoltak be, hogy az a céljuk, hogy a hazai őshonos hüllőfajok védelme érdekében a tavakban található idegenhonos teknősfajok egyedeit kifogják. Ehhez két darab speciális úszó csapdával dolgoztak – közölte a Kemma.
„Az idegenhonos élőlények szándékos vagy nemtörődöm betelepítése, véletlen behurcolása vagy szökése bizonyítottan jelentős problémákat okoz az őshonos élőlények kiszorításával és/vagy pusztításával. Ez a folyamat kezdetben észrevétlenül, a szakemberek elől is rejtve zajlik, és mire az állományrobbanás érzékelhetővé válik, a veszély megfékezése, felszámolása is sokkal nehezebb és nagyságrendekkel drágább. A főként megunt háziállatként kikerült, nem őshonos teknősök közül a vörös- és sárgafülű ékszerteknősök élnek, szaporodnak és áttelelnek nagyobb egyedszámban a Fényesen a kedvező langyos forrásvíznek betudhatóan.”
Mint írták, jelenlétük több okból sem kívánatos. Elsősorban azért, mert
a Kárpát-medence egyetlen őshonos teknősének, a mocsári teknősnek táplálék- és napozóhely-konkurenseiként jelentősen rontják azok életfeltételeit.
Ezenfelül
egzotikus parazitáik és kórokozóik terjesztésével veszélyeztethetik nemcsak a mocsári teknősöket, hanem más őshonos vízi élőlényeinket is.
Ezt erősíti meg a vonatkozó törvényi szabályozás is, amely szerint a vízi élettér ökológiai működésére az egyik legveszélyesebb inváziós faj a vörös- és sárgafülű ékszerteknős.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)