Zavartalanul folytatódnak a nemzetközi felsőoktatási mobilitási programok

A magyar egyetemistákat és kutatókat nem érheti hátrány az Európai Bizottság jogszerűtlen döntései miatt – fogalmazott Hankó Balázs felsőoktatásért és innovációért felelős államtitkár.

Magyar Nemzet
2023. 07. 18. 13:03
null
20200206 Budapest fotó:Teknős Miklós MN Magyar Nemzet Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kara speciális, ingyenes kurzust indít mindazoknak a végzős középiskolásoknak, akik idén egyetemi felvételire készülnek. A GTK Up+Grade első mintaóráján a BME Gazdaság- és Társadalomtudományi Karán. Fotó: Teknős Miklós
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hankó Balázs felsőoktatásért és innovációért felelős államtitkár tájékoztatta a Magyar Rektori Konferencia elnökségét a jelenleg futó Erasmus+ felsőoktatási mobilitási programokról, valamint a 2024. június 30-át követő időszakra vonatkozó, a Tempus Közalapítvány Kuratórium által hozott bírálatokról – derül ki a Kulturális és Innovációs minisztérium közleményéből.

Mint az államtitkár jelezte: a kormány elkötelezett a magyar egyetemisták és kutatók védelmében, és nem érheti hátrány őket az Európai Bizottság jogszerűtlen döntései miatt. Az online találkozón Hankó Balázs arról tájékoztatta az egyetemek rektorait, hogy 2024. június 30-ig valamennyi egyetem, így a modellváltott intézmények diákjai és oktatói számára is folyamatosan biztosított a nemzetközi együttműködésekben való részvétel. 

 

– Ezt a célt szolgálja a Tempus Közalapítvány Kuratóriuma által 2023. július 13-án hozott döntés, adott egyetemek nemzetköziesítési kereteinek, pénzügyi erőforrásainak megemeléséről 

 

– ismertette.

Hankó Balázs kiemelte: a meglévő mobilitási keretek, valamint pénzügyi erőforrások tehát rendelkezésre állnak ahhoz, hogy az egyetemi igények jövő év június 30-ig teljeskörűen megvalósuljanak. Jelezte, hogy ehhez kapcsolódóan a kuratórium a kiegészítő igényeket folyamatosan elbírálja és biztosítja az egyetemek részére. Hangsúlyozta, hogy tovább kívánják növelni a részt vevők számát, hiszen míg 2019-ben nyolcezer, 2022-ben már tízezer hallgató és oktató vett részt nemzetköziesítési programokban. 

 

– A cél, hogy 2030-ra a mobilitási programokban évente résztvevők száma emelkedjen húszezer főre

 

– tette hozzá.

Hankó Balázs elmondta: a kuratórium részéről döntés született a 2024. június 30-át követő időszakra vonatkozó pályázatairól is. Az ülés során értékelték a közérdekű vagyonkezelő alapítványok által fenntartott egyetemek pályázatait is, amelyekkel az Európai Tanács tavaly év végi határozata szerint a Tempus Közalapítvány jelenleg nem tehet jogi kötelezettségvállalást. 

 

– Mivel a tanács határozata átmeneti jellegű és az Európai Bizottság további tájékoztatásáig van érvényben, a kuratórium az értékelést követően feltételes támogató döntést hozott az Erasmus+ hallgatói és munkatársi mobilitások pályázattípusban.  A feltételes támogatói döntés azt jelenti, hogy bármelyik pályázóval akkor történhet meg a támogatási szerződés aláírása, ha erre az Európai Bizottság 2023. november 23-ig engedélyt ad a Tempus Közalapítványnak 

 

– derült ki.

Az államtitkár arról is beszámolt: a végrehajtási határozatban nem érintett felsőoktatási intézmények részére a döntést követően megkezdődött a támogatói szerződések előkészítése. Leszögezte, hogy a nemzetközi felsőoktatási mobilitási programok tehát zavartalanul folytatódnak tovább minden egyetem számára. – A magyar kormány nem hagyja, hogy Brüsszel versenyhátrányt okozzon a magyar kutatóknak, diákoknak és biztosítja a jövőben is a szükséges forrásokat a programokhoz, legyen szó Erasmusról, Horizontról, vagy a COST (European Cooperation in Science and Technology - Európai Együttműködés a Tudományos és Műszaki Kutatások Területén) programról – húzta alá.

Az ügy előzménye, hogy az uniós források védelme érdekében a tagállamok többek között olyan döntést hoztak tavaly decemberben, hogy az EU nem köthet új szerződéseket a magánalapítványi formában működő egyetemekkel. Többek között azért, mert a kuratóriumokban politikusok is ülnek és ez összeférhetetlenséget jelent. Az Európai Bizottság megítélése szerint a politikusok szerepvállalása miatt a 21 alapítványú fenntartású egyetem közül tíz esetében vannak aggályok.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Teknős Miklós)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.