Elsodródott gumimatracosokat, vízibicikliseket és SUP-osokat, valamint egy veszteglő vitorlás utasait mentettek ki szorult helyzetükből a vízirendőrök augusztus 15-én – írta a Police.hu. Csak aznap összesen hat esetben nyolc ember életét mentették meg.
De a vízirendőrségnek nemcsak a Balatonon, hanem országunk legnagyobb folyóján is helyt kell állnia. Mint azt a Magyar Nemzet is megírta, augusztus 7-én reggel nyolc óra előtt már bejelentést tettek arról, hogy a Duna fővárosi szakaszán elsüllyedt egy csónak.
A csónakban utazó két gyermek és egy felnőtt kisodoródott a folyó szélére, akiknél perceken belül ott voltak vízirendőrök, hogy kimentsék őket.
Hogyan lehet elkerülni a veszélyt a Balatonon?
A Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság felhívta a figyelmet a viharjelzési szabályok betartására és az egymásra való odafigyelésre:
- Az elsőfokú viharjelzés esetén a viharjelző percenként 45-öt villan, ebben az esetben úszni, illetve csónakkal és más vízi sporteszközzel csak a parttól számított 500 méteren belül szabad tartózkodni.
- Másodfokú viharjelzés esetén a viharjelző berendezés percenként 90-szer villan fel, ilyenkor fürödni tilos, és szintén nem szabad csónakkal és más vízi sporteszközzel közlekedni (a vitorláshajók kivételével).
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság tanácsai:
- Aki nem tud úszni, ne menjen be a természetes vizekbe, esetleg csak a parti sávban hűsítse magát.
- Gyengén úszók csak a sekély vízben fürödjenek.
- Soha ne távolodjunk el messze a parttól olyan eszközökkel, amelyek a használatával még csak most ismerkedünk.
- Kerüljük a vízibiciklikről, egyéb fürdőeszközökről történő hirtelen vízbeugrást, hiszen nem biztos, hogy tisztában vagyunk a vízmélységgel. A vízhőmérséklet is hirtelen sokkhatással lehet a szervezetre.
- Amennyiben nem vagyunk biztosak saját úszni tudásunkban és vízijárművekkel vízre megyük, mindenképpen használjunk mentőmellényt.
- Lehetőleg kerüljük az extrém melegben a hőcsúcsokban (11 és 16 óra között) való nyílt vízen tartózkodást.
- Lehetőleg ne fogyasszunk alkoholt azért, hogy fizikailag képesek legyenek egy-egy vészhelyzet kezelésére.
- Távol a parttól kerüljék az egyedül való úszást, fürdőeszköz-használatot.
Amennyiben a Balaton vízfelületén valaki bajba kerül, tegyen bejelentést a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság ingyenesen hívható 1817-es segélyhívó telefonszámán.