Globális és lokális szinten is több rendkívüli helyzetet kellett kezelnie hazánknak az utóbbi években. Ezek közül az egyik az árvízhelyzet, amely az utóbbi napok dunai vízállása miatt vált ismét aktuálissá. – A helyzet nehéz, de kézben tartjuk! – fogalmazott Orbán Viktor, miután a súlyos esőzések miatt kialakult árvízről egyeztetett hétfőn az Országos Műszaki Irányító Törzsnél (OMIT), ahol a szervezet vezetőivel együtt áttekintették a helyzetet. A miniszterelnök meghallgatta az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) védelmi szervének jelentését az eddig elvégzett munkáról és a további feladatokról. Megállapították, hogy az elmúlt években végrehajtott árvízvédelmi fejlesztések és az új létesítmények jól vizsgáztak, a szakemberek helytállnak, és képesek megvédeni az emberek biztonságát és vagyonát az árvizektől.
Ugyanakkor nem ez az első eset, amikor környezeti katasztrófák kihívások elé állították a kormányt. Ilyen volt a 2013-as dunai árvíz, valamint a 2010-es vörösiszap-katasztrófa is.
Mindezek mellett a nemzetközi környezet változásai is olyan hatással voltak hazánkra, ami azonnali cselekvést követelt. A tavaly februárban kitört orosz–ukrán háború bőven hozott új kihívásokat: a fizikai biztonság mellett a gazdasági stabilitás, az eddig elért eredmények megőrzése is szükségessé vált, miután az elhibázott brüsszeli szankciók háborús inflációt, valamint energia-veszélyhelyzetet teremtettek szerte a kontinensen.
– Mi, magyarok fekete öves válságkezelők vagyunk, bármekkora is körülöttünk a zűrzavar, nálunk a fejekben rend, a karokban erő, a szívekben lojalitás uralkodik
– ezekkel a szavakkal illette a hazai válságkezelés lényegét Orbán Viktor még 2020 nyarán, miután hazánk sikeresen védekezett a koronavírus-járvány első hulláma idején. Magyarország az időben meghozott járványügyi korlátozásoknak köszönhetően sikerrel vészelte át a járványt, továbbá ahogy rendelkezésre álltak a betegség elleni vakcinák, a kormány a sokrétű oltóanyag-beszerzéseknek köszönhetően rövid idő alatt magyarok millióinak tette elérhetővé a betegség ellen védettséget jelentő készítményeket.
A 2015-ben kirobbant migrációs válság szintén egy tőlünk független folyamat volt, amely veszélybe sodorta Magyarországot. Emlékezetes, hogy több százezer illegális bevándorló akart egyik napról a másikra belépni az Európai Unióba.
A magyar kormány a megnövekedett migrációs nyomás miatt már 2015 júniusában úgy döntött, hogy a Szerbiából beáramló illegális migránsok okozta problémát műszaki határzár létesítésével, valamint egyéb, például az államhatár védelmét szolgáló jogi eszközökkel kezeli. Az intézkedéseknek köszönhetően pedig lezárult a magyar határ az illegális bevándorlók előtt. A magyar álláspontot, amely nemet mondott az illegális bevándorlásra, számos támadás érte az Európai Unióból, ám később több ország is átvette a hazánk által alkalmazott megoldásokat. Ugyanakkor Orbán Viktornak és a kormányának már a 2010-es, kétharmados választási győzelem után azonnal súlyos problémával kellett szembenéznie, ez pedig a 2008-ban kitört gazdasági és hitelválság hatásainak, az államcsőd veszélyének elhárítása és a devizahitel-károsult családok százezreinek megsegítése volt. Erre válaszként a korábbinál nagyobb mértékben vonták be a közös teherviselésbe a bankokat és a nagyvállalatokat.