A közvetlen lakossági gyógyszerellátásban lehet a legtöbbet tenni a gyógyszerhasználat kockázatainak minimalizálása érdekében – fogalmazott Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) elnöke.
A köztestület elnöke felidézte, hogy a gyógyszerbiztonság és a betegegyüttműködés javítása érdekében korábban már születettek jogszabályok és módszertani irányelvek, utóbbiak kiszélesítését azonban a koronavírus-járvány meghiúsította.
A most útjára indított úgynevezett SZEBB-protokoll célja a szükséges, eredményes és biztonságos gyógyszerhasználat elősegítése a betegegyüttműködés erősítésével és fejlesztésével
– ismertette. Használata módszertani segítséget nyújt a különböző gyógyszerelési problémák feltárásában és megoldásában.
A SZEBB-program módszertani alapjait összegző kiadványt 2300 gyógyszertár kapja meg, ezzel egy időben elindul a lakossági ismeretterjesztő kampány is. Úgyszintén elindult a betegek átfogó tájékoztatását célzó ismeretterjesztés, amely előreláthatóan november végéig tart.
Ezen idő alatt nemcsak központilag koordinált tájékoztató kampány lesz, hanem az ország különböző helyein körülbelül ötven gyógyszertár bevonásával olyan program is elindul, amely közvetlen tapasztalatokat nyújthat a program lakossági fogadtatásáról.
A cél, hogy ezután a SZEBB-protokoll a mindennapok gyakorlatában valamennyi gyógyszertárban kiteljesedjék.
Hankó Zoltán kitért arra, hogy felmérések szerint a gyógyszerek nem megfelelő használatából adódó többletköltségek éves nagyságrendje uniós szinten eléri nyolcvanmilliárd eurót, és a kórházi beutalások több mint öt százalékáért szintén a hibás gyógyszeralkalmazás felelős.
A gyógyszerhasználat növekedésével egyre gyakoribbak a gyógyszerelési hibák
– mondta Somogyi Orsolya, a kamara országos titkára. A szakmai program koordinátora kitért egy 78 gyógyszerész bevonásával végzett vizsgálatra, amelyben hat hónap alatt 755 olyan beteg vett részt, akik öt vagy annál több receptköteles készítményt szedtek.