– Az atomenergiára gondolva először az jut eszembe, hogy a technológiai fejlődés és a mérnöki tudás mennyire határtalan, hiszen az újabb és újabb tudományos kutatások és fejlesztések továbbra is lehetőséget biztosítanak arra, hogy az atomenergia egyre szélesebb körben szolgálja a jövőben is az emberiséget. Egyik ilyen orosz innovatív technológia a világ egyetlen kereskedelmi üzemben lévő úszó atomerőműve – fogalmazott Hárfás Zsolt atomenergia szakértő a Hír TV-nek adott interjúban.
Jelezte, hogy Oroszországban 2028-ig elkészül az első szárazföldi kis moduláris egység is. Ezt követően az orosz fél már exportálni is tudja majd ezt a technológiát.
Felhívta a figyelmet, hogy a kis moduláris reaktorokat használó atomerőműveknek kiemelt szerepük lehet a jövő energiamixében. Mint hangsúlyozta, az ipari mértékű energiatárolás hiánya miatt a megújuló energiaforrások valós ellátásbiztonságot nem tudnak garantálni, hiszen a termelésük napszaktól, időjárástól és az évszakoktól függően is folyamatosan változik. Ezért a villamosenergia-rendszereknek szükségük van az úgynevezett zsinóráramot adó, folyamatosan termelő atom-, szén- és gázerőművek mellett ki-be kapcsolható, úgynevezett menetrendtartó energiatermelő egységekre is.
– A kis teljesítményű moduláris atomreaktorok, az SMR-technológia alkalmas lehet a menetrendtartásra, tehát a hektikusan termelő megújulók kiegyensúlyozására, és ebben az értelemben a gázerőművek versenytársa lehet a jövőben – tette hozzá.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Shutterstock)