Vajon feltűnt-e már az olvasóknak, hogy a Karácsony Gergely kegyéből és a budapestiek pénzén a városházát Brüsszelben képviselő főpolgármesteri kiküldött, Jávor Benedek mindig akkor ugrik elő a politikai süllyesztőből, mint ördög a szelencéből, amikor pozitív hírek érkeznek a Paks II projektről?
Jávor működését a projekt kezdetétől figyelve olyan érzése van az embernek, mintha gombnyomásra működne a közvélemény befolyásolásának szándékával, ami egy idegen érdekeket képviselő tőrőlmetszett antinukleáris lobbistától végül is joggal várható el. A levitézlett egykori európai parlamenti képviselő legutóbb a Klubrádióban ismét alaposan elvetette a sulykot, amikor a világban reneszánszukat élő atomerőművekről azt találta mondani, hogy a
gigantikus, nagyon drága, villamos áramot termelni is nagyon drágán képes gőzgépekre nem lesz szükség
, amit megfejelt még azzal, hogy
nincs a magyaron kívül még egy olyan idióta kormány az EU-ban (sic!), amelyik egy olyan stratégiai fontosságú infrastrukturális fejlesztést, mint egy atomerőmű megépítése, az oroszokra bízná.
Vegyük sorra a Jávor által szükségtelennek ítélt „gőzgépeket”! A világ legtöbb atomerőművi blokkját ma Oroszország építi, 11 országban 34 új egységre van megrendelése. Kína az egy országon belül épülő új blokkok számát tekintve világelső (21 egység). Nem meglepő, hogy az országon belül legtöbb atomerőművi blokkot (93) üzemeltető és új atomprogramot indító Egyesült Államok is e „szükségtelen gőzgépekre” alapozza a jövőjét, csakúgy, mint Franciaország, amelynek energiamixében a legmagasabb az atomenergia hányada (68 százalék), és 16 új blokkot terveznek.
Jávor az atomerőművi áramról sem mond igazat. Az nemhogy nem drága, de fajlagosan olcsó, ugyanis csak a vízerőművek áramáért kell kevesebbet fizetni.
Svédország, amely utóbbinak igencsak bővében van, mégis az atomenergia irányába fordult, és a „perspektívátlan” atomenergiáról Szlovákia és Csehország sem mond le, olyannyira nem, hogy – Lengyelországhoz és Romániához hasonlóan – ott is építenek újakat. Hosszasan folyathatnánk a sort Törökországgal, Egyiptommal, Bangladessel vagy akár az olaj- és földgáznagyhatalom Szaúd-Arábiával, amely egymaga 16 blokkot tervez építeni.