Ingyenes prosztatarákszűrést és prevenciós napot szervez a Semmelweis Egyetem (SE) november 10-én. A szűrőnapra olyan 45–75 éves férfiakat várnak, akiknél még nem diagnosztizálták a betegséget, de a szülők prosztata- vagy emlődaganata miatt érintettek lehetnek. Az urológiai klinikán tartott szűrés
ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Az egyetem az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: a prosztatarák kialakulásának esélye kétszer gyakoribb azoknál, akiknek a családjában már előfordult ez a betegség, vagy egyenes ágon emlődaganatot diagnosztizáltak. Mint hangsúlyozták, a felmenőktől is örökölhető rosszindulatú kórkép Magyarországon a harmadik leggyakoribb halálok az ötvenévesnél idősebb férfiaknál.
A prevenciós napra főleg azok jelentkezését várják, akiknél szülői ágon előfordult prosztata- vagy emlődaganat. Ők november 9-én 12 óráig vagy az elérhető vizsgálati kapacitás erejéig online regisztrálhatnak. A jelentkezést orvosszakmai szempontok alapján két munkanapon belül elbírálják, és e-mailben értesítik azokat, akik részt vehetnek a szűrésen. Azoknak, akiket nem hívnak be, egy későbbi időpontban, két héten belül lehetőségük lesz rá, hogy részt vegyenek a klinikán prosztatavizsgálaton.
Egyre gyakrabban találkoznak fiatalabb, akár negyvenöt éves betegekkel, legtöbbjüknél öröklődés áll a háttérben
– fogalmazott Nyirády Péter egyetemi tanár, az SE urológiai klinikájának igazgatója, aki szerint tévhit, hogy a prosztatarák csak az idős férfiak betegsége. Elmondta: ötvenéves kortól évente vagy kétévente, családi halmozódás esetén azonban már negyvenöt éves kortól javasolt a szűrővizsgálat. Az úgynevezett PSA-vérvétellel a prosztataspecifikus antigén (PSA) szintjét határozzák meg, ezután rektális digitális vizsgálat következik, amely a prosztata végbélen át történő ellenőrzése; ez egyszerű, fájdalommentes, urológus szakorvos által végzett rövid eljárás.
A korai stádiumú prosztatarák tünetszegény, akár teljesen tünetmentes, ha ilyenkor ismerik fel a betegséget, a páciensnek kilencven százalék az esélye a gyógyulásra. A jellegzetes panaszok közé tartozik a gyakori, nehézkes vagy fájdalmas, esetenként véres vizelet, vagy annak elakadása, de ezek a tünetek nem csak a prosztatarákra jellemzőek. Ebben az esetben azonnal orvoshoz kell fordulni, hogy kiderítsék, mi állhat a háttérben.