Idén májusban alakult meg az új, tizenkét tagú Nemzeti Tudománypolitikai Tanács, amely a kormány stratégiai tanácsadó testületeként funkcionál a tudománypolitika és az innováció területén. Rá egy hónapra megalakult a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) új, immár kilenctagú irányító testülete is, amelynek elsődleges feladata a kutatóintézet-hálózat megemelése és nemzetközi erőtérbe helyezése.
Most pedig a kutatási források hatékony elosztása érdekében létrejött a Kutatási Kiválósági Tanács,
kiteljesítve ezzel a magyar tudománypolitika irányítási rendszerét. A tanács feladata továbbá a kiválósági alapú kutatási támogatások rendszerének kialakítása lesz, annak érdekében, hogy vonzó, kiszámítható, a nemzetközi színvonalú teljesítményt középpontba állító kutatói életpálya jöjjön létre Magyarországon.
A Nobel-díjas Krausz Ferenc is tag
Mind a HUN-REN Irányító Testületét, mind pedig a Kutatási Kiválósági Tanács tagjait Csák János miniszter az MTA elnökével, Freund Tamással egyeztetve, konszenzusos módon kérte fel és nevezte ki.
Az utóbbi testület tagja lesz Aczél Petra társadalomtudós, Greiner István, a Richter Nyrt. kutatási és fejlesztési igazgatója, Kondorosi Éva növénybiológus, Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus, Perczel András biokémikus, Röst Gergely matematikus, valamint a műszaki tudományok területén dolgozó Stépán Gábor. A Kutatási Kiválósági Tanács lesz az első számú letéteményese a Krausz Ferenc professzor által is javasolt egységes, kiválóságon alapuló kutatói életpályamodell kialakításának.
Krausz Ferenc exkluzív interjút adott a Magyar Nemzetnek, amelyet lapunk holnap, szombaton közöl. A Nobel-díjas fizikus a beszélgetésben érintette a laborba beszűrődő politika, a tudomány és a család témakörét is.