A számlagyárról eddig annyit lehet tudni, hogy a praxisától eltiltott ügyvéd olyan gazdasági társaságot működtetett, amely az adócsökkentés érdekében több száz millió forint összegben fogadott be valótlan tartalmú számlákat.
A pénzügyőr nyomozók két kábítószer- és pénzkereső szolgálati kutya segítségével 33 fővárosi helyszínen kutattak és foglaltak le bizonyítékként dokumentumokat, elektronikus adatokat, hamis kormányhivatali bélyegzőt, valamint készpénzt.
A számlák mögött tényleges gazdasági tevékenység nem állt, a dokumentumok elszámolásának célja egyértelműen az adóelkerülés volt a hatóságok szerint. Hozzátették: a férfi irányítása alatt álló gazdasági társaság teljesítés nélküli számlákat fogadott be, számlákat állított ki, banki tranzakciókkal, valótlan nyilatkozatok benyújtásával manipulálta a pénzügyi ügyleteket.
A nyomozó hatóság üzletszerűen elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntett elkövetése és más bűncselekmények miatt folytat eljárást a 37 éves férfi ellen. A bíróság a feltárt körülményeket megvizsgálva a letartóztatása mellett döntött. A NAV szerda délután tett közzé a rajtaütésekről egy hosszabb videót a közösségi médiában.
Ellentámadásba lendült az Amnesty International Magyarország
Az Amnesty International Magyarország késő este szűkszavú közleményben reagált cikkünkre. Azt írták, hogy a sajtóból értesültek „arról a folyamatban lévő büntetőeljárásról, amelyben a hírek szerint egy gazdasági társaság vezetője adóelkerülést célzó tevékenységet folytatott”. A civil szervezet érdemben nem tért ki arra az értesülésre, miszerint a számlagyár ügyével kapcsolatba hozott 37 éves felfüggesztett ügyvéd Vig Dávid igazgató testvére lehet, mindössze annyit állapítottak meg: „A cikkekben ezt a férfit az Amnesty International Magyarország igazgatójának testvérével azonosították.”
Az Indul az újabb lejárató kampány a civilek ellen? című közleményükben úgy fogalmaztak: „Bízunk abban, hogy a történteket egy független és pártatlan eljárásban vizsgálják ki, és nem eszközként használják a szervezetünk ellen. Reméljük, hogy nem egy újabb, a független civil szféra elleni lejárató kampánysorozat kezdetét látjuk, miközben a kormány ismét egy jogellenes törvényt akar elfogadtatni, amely alaptalan, megbélyegző és félelemkeltő eljárásoknak teheti ki a közéleti kérdésekben megszólalókat.”
A „jogellenes törvény”, melyre hivatkoznak, a szuverenitásvédelmi törvény, amit az Amnesty International Magyarország és több más, Soros György alapítványaihoz közel álló civil szervezet „önkényvédelmi törvénynek” nevez, és azért bírálják, mert a kormány a dollárbaloldal külföldi kampányfinanszírozási botrányára válaszul nyújtotta be, hogy gátolja a hazai politika külföldről történő befolyásolását.