Ferencz Orsolya: Időarányosan jól áll a magyar űrstratégia

Az űrstratégia nem csak az űrkutatásokat jelenti, Magyarországon már van űrmérnök mesterszak, ahol az első évben 92 hallgatóval elindították a három féléves UniSpace képzést. Emellett szeretnének középiskolás diákok számára létrehozni három labort, ahol műholdas technológiákkal ismerkedhetnek a gyakorlatban.

Forrás: MTI2023. 11. 10. 23:02
SZTÁRAY Péter András; FERENCZ Orsolya Ildikó
Budapest, 2023. szeptember 12. A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) által közreadott képen Ferencz Orsolya ûrkutatásért felelõs miniszteri biztos, Sztáray Péter biztonságpolitikáért és energiabiztonságért felelõs államtitkár és Guczogi Eszter Kíra, az Energiatudományi Kutatóközpont Ûrkutatási Laboratórium programigazgatója (b-j) a HUNOR - Magyar Ûrhajós Program ûrhajósjelöltjeivel tartott budapesti találkozón 2023. szeptember 12-én. Az év végére a közvélemény számára is kiderül, a négy magyar ûrhajósjelölt közül ki lesz az a kettõ, aki az Egyesült Államokban folytatja majd a kiképzést, azonban az, hogy végül melyik magyar ûrhajós repül fel a világûrbe, majd csak a program vége felé tudható meg. MTI/KKM Fotó: KKM
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Időarányosan jól áll a magyar űrstratégia – mondta Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa pénteken a tapolcai Polgári Szalon rendezvényén, amelyen Navracsics Tibor területfejlesztési miniszterrel beszélgetett az űrkutatás jelentőségéről.

Míg a hidegháború idején az űrkutatásban amerikai–szovjet versengés volt csak, ma már számolni kell az űrállomást építő Kínával, a hamarosan a világűrbe embert küldő Indiával, az Arab-öböl országaival, Törökországgal, Izraellel, valamint több dél-amerikai és távol-keleti országgal, Európa pedig kapaszkodik, hogy a dobogóra kerüljön – mondta Ferencz Orsolya az űrkutatás helyzetéről.

Egy Magyarország méretű ország számára nem az a lényeg, hogy az űripar minden területén ott legyen nagy hordozórakétával, űrállomással, műholdflottával, hanem meg kell találni azokat a kitörési pontokat, ahol meg tud jelenni a piacon

– hangsúlyozta a miniszteri biztos.
Ugyanis 2030–2040 közöttre a becslések ezermilliárd dollárra teszik a közvetlen globális űripari bevételt a szolgáltatások nélkül számolva. És míg a hasonló méretű Csehországnak háromszáz űripari cége van, Magyarországnak negyven – jegyezte meg.

Navracsics Tibornak arra a kérdésére, hogy mi az esélye Magyarországnak az űrversenyben, a miniszteri biztos azt mondta: 

most jó pillanatban vagyunk, abban az időszakban, amikor mindenki elindul, cégek, szolgáltatások alakulnak. Ebben a versenyben pedig nem egy ország népességszáma, nagysága a fontos, hanem az, hogy mire képes

– fogalmazott Ferencz Orsolya.

Amikor űrstratégiáról beszélünk, nemcsak a szó szoros értelmében vett űrkutatásokat értjük alatta, hanem annak a társadalmi mögöttes tényezőit is 

– vezette fel Navracsics Tibor a 2021-ben, kétévi munka után elfogadott első magyar űrstratégia jelentőségét.

Ferencz Orsolya kiemelte: Az első magyar űrstratégiában tízéves távlatban gondolkodtak, és jövőre lesz az első olyan alkalom, ahol részletesen áttekintik majd, hogy az hol tart.

Fontos előrelépésnek nevezte, hogy Magyarországon már van űrmérnök mesterszak, és tizenhét egyetem összefogásával – amelyhez további négy készül csatlakozni – az első évben 92 hallgatóval elindították a három féléves UniSpace képzést.

Emellett a miniszteri biztos középiskolás diákoknak szeretne létrehozni három labort Magyarországon, ahol műholdas technológiákkal ismerkedhetnek a gyakorlatban.

A Hungarian to Orbit (Hunor) magyar űrhajósprogram különlegességeként említette, hogy egy nemzeti kutatóprogram részben állami, részben magán-együttműködéssel tud eljutni a világűrbe.

Fontos a küldetés hossza is, ugyanis nem tíz, hanem harminc napra megy magyar űrhajós a világűrbe 

– tette hozzá.
Ferencz Orsolya tájékoztatása szerint a négy magyar űrhajósjelölt közül az év végén választanak ki kettőt, akik Houstonban folytatják a felkészülésüket.

Borítókép: A Hunor magyar űrhajós program űrhajósjelöltjeivel tartott budapesti találkozó (Fotó: MTI/KKM)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.