Az élet egyre több területén használnak drónokat. Szomorú aktualitásként említhető a hadviselés, de békeidőben is ott vannak már ezek az eszközök az építőipartól a filmgyártásig, a mezőgazdasági állapotfelméréstől a síbalesetek sérültjeinek felkutatásáig mindenütt – írta a Tolna vármegyei hírportál.
Kólya József tamási cége két drónt használ. Egyiket mezőgazdasági, másikat építőipari, főként földmunkáknál. A drónok feladata a munkálatok előtti állapotfelmérés elvégzése, amely alapján kiszámítható például az árkok és töltések építése során megmozgatandó föld tömege, vagy látható a növényzet állapota, a permetezendő terület nagysága.
A levegőből történő drónos helymeghatározás pontossága már eléri a földi mérésekét
– emelte ki Kólya József a lapnak – Nagy előnye, hogy gyorsabb, mintha a földmérő gyalogosan járná be a terepet, sőt, olyan helyek is láthatók és bemérhetők fentről, amelyek lent, a domborzati vagy a talajviszonyok (például mocsarasság) miatt nehezen vagy egyáltalán nem közelíthetők meg.
„A készített felvételeket 3D-s modellé alakítjuk egy szoftver segítségével, s azzal dolgozunk, megtervezve például egy útépítés töltéseinél és bevágásainál végzendő földmunkákat”.
– ismertette Kólya József.
A cégvezető meggyőződése, hogy a drón a jövő technikai eszköze. Azt jósolja, hogy a tévéhez és a mobiltelefonhoz hasonló módon nemcsak a gazdasági életben, hanem hamarosan minden háztartásban megtalálhatók lesznek. Magyarországi használatukat jelenleg túlszabályozottnak tartja.