– Lesújtott a hatalom – kezdi drámai bejegyzését Márki-Zay Péter, miután a Mindenki Magyarországa Mozgalom hárommillió forintos büntetést kapott.
Elmondása szerint a büntetést azért kapták, mert „egy beállítást a kampány alatt elfelejtettek bekapcsolni a Facebook-oldalukon.” – A beállítás elmulasztásáért egy kommentelő jelentett fel minket, aki többször is hozzászólt a posztjainkhoz, ami után automatikusan üzenetet kapott.
Tehát mindössze azért kell a mozgalmunknak 3 millió forintot megfizetnie, mert egy kormánypárti kommentelő hozzászólásokkal bombázta a Facebook-oldalunkat, ami után automatikus Messenger-üzenetet kapott
– állítja a bukott miniszterelnök-jelölt.
Márki-Zay úgy folytatta, a Mindenki Magyarországa Mozgalom megalakulása óta kiállt mindazok mellett, akiket a hatalom igyekezett eltaposni, emellett pedig anyagilag is segítségére siettek a rászorulóknak és megnyomorítottaknak.
– Most azonban mi szorulunk segítségre, ezért önökhöz, hozzátok, tagjainkhoz, szimpatizánsainkhoz, barátainkhoz és minden szolidáris ellenzékihez fordulunk segítségért. A Mindenki Magyarországa Mozgalom nem részesül sem közpénzben, sem bármilyen más támogatásban. Mi az önök adományaiból működünk – olvasható a pártelnök bejegyzésében.
Nos,
Márki-Zay Péter mozgalma a 2022-es választásoknál közel 1,86 milliárd forintnak megfelelő dollárt kapott külföldről, mely összegből 80 millió forintja meg is maradt a szervezetnek. Ennek ellenére Márki-Zay rendre azzal kampányol, hogy nekik nincs semmijük, egyedül a támogatók tartják őket életben.
De a társadalmi kalapozás más ellenzéki pártoktól sem áll távol. A Jobbik az Állami Számvevőszék által megállapított tiltott pártfinanszírozás miatti büntetés kifizetésére kezdett gyűjtésbe; arról, hogy az összeharácsolt 100 millió forintnak mi lett a sorsa, Gyöngyösi Márton, a Jobbik akkori elnökhelyettese utólag elismerte, az ígértekkel ellentétben a 2018-as választási kampányra fordítottak minden pénzt.
– Nemcsak a bírság miatt gyűjtöttünk, hanem a kormányváltás lehetőségéért is. Minden eszközt erre fordítottunk
– vallotta be a politikus az ATV-ben.
A DK is kért már anyagi segítséget a lakosságtól, például amikor meghirdette az úgynevezett rezsimentő alapot egy bajba került családnak. Dobrev Klára akkor azt mondta, mikroadományokból 5 millió forintot is gyűjtöttek. Sosem derült ki, melyik család volt a szerencsés kiválasztott.
A pártok mellett milliókat kereső országgyűlési képviselők is előszeretettel kezdenek társadalmi gyűjtésbe. Jakab Péter még Jobbik-elnökként 2020. októberi parlamenti felszólalásában egy zsák krumplival a kezében hadonászott, megsértve ezzel az Országgyűlés tekintélyét.
A 4,4 millió forintos büntetés kifizetésére az akkor havonta 2,2 millió forintot kereső Jakab gyűjtést indított.
Később, 2021 májusában, amikor felszólalásában a kormányoldal képviselőit és a házelnököt ficsúrnak nevezte, tízmillió forintos bírságot kapott, állítása szerint két hét alatt hétmilliót dobtak össze neki az emberek.
A Jobbik mellett a Párbeszéd is előszeretettel támaszkodik az általuk kizsigereltnek, gazdaságilag tönkretettnek nevezett emberek pénztárcájára.
Szabó Tímea, akit 2021 júniusában 9,6 millió forintra büntetett Kövér László, a parlament elnöke, miután egy Fidesz-logóval összemontírozott kínai zászlót lobogtatott az ülésteremben, nem volt szemérmes a Facebookon adakozásra buzdítani támogatóit.
Arról utólag egyik politikus sem nyilatkozott, mi lett az összegyűjtött összegek sorsa, hiszen az Országgyűlés a kiszabott bírságokat minden esetben az adott képviselő tiszteletdíjából vonja le, részletekben.
A legszemérmetlenebb egyébként minden bizonnyal Hadházy Ákos volt, aki sokáig nem tette le képviselői esküjét, ezért közölte, hatmillió forintra van szüksége a nyáron, hogy a munkáját folytatni tudja. Állítása szerint a kért összeg két nap alatt össze is gyűlt. Elszámolást Hadházy Ákos sem tett közzé.
Borítókép: Márki-Zay Péter (Forrás: Havran Zoltán)