Az izomba beadott Covid-vakcinák nem hoznak létre kellő védelmet a nyálkahártyában, pedig éppen az a koronavírus-fertőzés helye. Megoldást az inhalálható oltások nyújthatnak – írja a Világgazdaság.
A Nature folyóirat cikke szerint újfajta vakcinát fejlesztettek ki és teszteltek kutatók a koronavírus okozta megbetegedés ellen. Az újfajta, száraz port tartalmazó, aeroszolos vakcina elsősorban ott erős, ahol a vállizomba adott oltások semmiféle hatást nem fejtettek ki az orrnyálkahártyában.
A spray az IgG- és IgA-antitestek robusztus termelődését váltotta ki és erősítette a T-sejtes immunválasz kialakulását az orrban, legalábbis az állatkísérleteknél így történt. A fejlesztők szerint az orrspray-vakcina azért jó, mert védelmet nyújt a vuhani és az újabb törzsek ellen is.
A koronavírus ellen a vakcináknak eddig négy típusát alkalmazták:
– inaktivált vírust tartalmazó (ilyen például a Sinopharm),
– mRNS-típus (Moderna, BioNTech–Pfizer),
– vírusvektortípus (AstraZeneca, Janssen, Szputnyik) és
– fehérjealegység-vakcinák (Magyarországon nem használták, ilyen például a Novavax).
Ezeknek az oltásoknak azonban van egy közös hátrányuk:
nem hoznak létre védelmet a légutakban. Sőt a betegség továbbadását sem tudják gátolni, előnyük azonban a tünetek enyhítése és a koronavírus gyorsabb lefutásának támogatása.
A légutak felkészítése a vírusra elég fontos, mivel több kutatás rámutatott, hogy ott a legmagasabb a Covid–19 betegség alatt a vírusterhelés.
Van még egy érv az orron át bevihető védelem mellett:
sokkal kisebb dózis elegendő annál, mint amennyit a vállizomba be kell adni.
Ráadásul ezek az inhalálóanyagok, ellentétben a legtöbb Covid-vakcinával, csak egyadagosak – ahogy a Janssen is. A fejlesztők szerint az orron át megszerzett védelem ráadásul nemcsak egy kisebb csoportját célozza a SARS–CoV–2 vírusnak, hanem szélesebb körűnek tűnik. Az állatkísérletek alapján a bevitt anyag öt hétig váltott ki antigén-termelődést.