A Védelmi Innovációs Kutatóintézetet 2023 elején hozta létre a honvédelmi miniszter a hazai védelmi ipar, az innovációs ökoszisztéma, valamint a jövőbeni védelmi képességek fejlesztése céljából. Feladata, hogy ösztönözze és segítse az innovációt, főként a kettős – védelmi és polgári – felhasználású technológiák, termékek és szolgáltatások terén. A szervezet további célja, hogy a haderőben meglévő végfelhasználókat összekösse a legjobb és leghatékonyabb innovátorokkal.
Az intézet a tudományos kutatást és technológiai fejlesztéseket végző vállalatok és intézmények számára konzorciális projekteken keresztül – a haderő igényeihez, a leghatékonyabb kettős felhasználású technológiai megoldások fejlesztéséhez – nyújt támogatást azzal a céllal, hogy a honvédségi állományt a lehető legnagyobb mértékben hazai fejlesztésű és gyártású eszközökkel szereljék fel.
A HUN-REN kutatóinak tudományos munkája korábban is több ponton kapcsolódott a magyar haderő fejlesztéseihez. A most kötött együttműködési megállapodásban a felek vállalták, hogy a jövőben törekednek arra, hogy közös kutatási projekteket hozzanak létre hazai és nemzetközi források elnyerése érdekében, továbbá, hogy a VIKI biztosítja a kutatóhelyek számára a szükséges tesztkörnyezetet a védelmi célú fejlesztések validálásához. A hatékony kommunikáció elősegítése érdekében a felek értesítik egymást a különböző együttműködési lehetőségekről, szakmai programokról, eseményekről.
„A kettős hasznosítású technológiák fejlesztése a nemzeti reziliencia építésének egyik legfontosabb eleme. A VIKI ebben a tekintetben tehát nem csak hozzájárul a gazdaság élénkítéséhez, a kisvállalatok, akadémiai szektor és a haderő összekapcsolásával támogatja hazánk és az állampolgárok biztonságát”
– emelte ki Porkoláb Imre dandártábornok, hozzátéve: a HUN-REN-nel közös projektek tökéletesen illeszkednek ebbe a profilba és erősítik a Honvédelmi Minisztérium, valamint a Kulturális és Innovációs Minisztérium közötti együttműködést is.”
Gulyás Balázs elnök az eseményen elmondta: „A HUN-REN kiemelt feladata, hogy élő kapcsolatot teremtsen a tudomány és a társadalom, azaz a kutatók és a kutatók munkáját támogató adófizető állampolgárok között. Ez azt jelenti, hogy a tudományos és innovációs eredményeket be kell vinnünk az értékláncba, ezzel biztosítva a társadalmi, gazdasági és intellektuális hatás elérését. A HUN-REN a Neumann János Program zászlóshajójaként kíván hozzájárulni az abban megfogalmazott célok eléréséhez, amelyben fókuszterületként a digitalizáció, az egészséges élet, a körforgásos gazdaság mellett fontos szerepet kap a biztonság és a védelem” – hangsúlyozta a kutatási hálózat elnöke.