– Ukrajna nem áll készen az uniós csatlakozásra – jelentette ki Hidvéghi Balázs, az Európai Parlament független képviselője a testület strasbourgi üléséről bejelentkezve egy Facebook-videóban. Mint mondta, világosan látszik a brüsszeli bürokratáknak az a szándéka, hogy átfogó vita és az emberek megkérdezése nélkül mindenáron áterőltessék Ukrajna uniós csatlakozását. – A mi álláspontunk egyértelmű: szerintünk sem Ukrajna, sem pedig az Európai Unió nem áll készen erre, ezért a csatlakozásról tárgyalni most nem időszerű – jelentette ki.
Hozzátette, egy elhamarkodott és meggondolatlan döntés ártalmas lenne az egész EU-ra nézve.
Ukrajna jelenleg háborúban áll, sem a határai, sem a lakosságszáma nem tisztázott, háborúban álló országot pedig nem lehet felvenni az EU-ba.
Ráadásul Ukrajna nem teljesíti azokat a feltételeket sem, amelyek a csatlakozáshoz szükségesek. Nem biztosítja például a kisebbségek egyenlőségét és anyanyelvük szabad használatát, ami súlyosan sérti a Kárpátalján élő magyarság jogait. Kettős mércének az EU bővítésekor sem lehet helye – fejtette ki a képviselő.
Szerinte Brüsszel arról sem beszél nyíltan, hogy az EU-ra nézve milyen súlyos pénzügyi következményekkel járna az ukrán csatlakozás. Ukrajna a háború kezdete óta negyvenmilliárd euró támogatást kapott, hitel és garancia formájában csak az Európai Uniótól. Ez több pénz, mint amennyit hét év alatt kapott Magyarország, Horvátország és Szlovénia együttvéve – mutatott rá Hidvéghi Balázs. – Amennyiben Ukrajna csatlakozik az EU-hoz, számítások szerint 61 milliárd eurót kapna a kohéziós alapból. Ez azt jelentené, hogy legalább kilenc tagállam, köztük Magyarország is, már nem lenne jogosult a támogatásokra, és azonnal nettó befizetővé válna – vonta le a következtetést az uniós képviselő.
Úgy vélte, látható, hogy a brüsszeli bizottság rosszul készítette elő Ukrajna csatlakozási folyamatát. – Meggyőződésünk, hogy nemcsak Magyarország, hanem egész Európa érdeke is, hogy ezek a tárgyalások most ne kezdődjenek el.
Felszólítjuk Brüsszelt, hogy Ukrajnával kapcsolatban először egy átfogó stratégiai vitát folytassanak le a tagállamokkal, ahelyett, hogy az európai emberek háta mögött akarnák áterőltetni az ukrán csatlakozást
– jelentette ki Hidvéghi Balázs.