A Political Capitalnak a Nemzetbiztonsági Hivatalnak készített tanulmányai között akad egy, ami mind módszertanában, mind tartalmában meglehetősen kirívó – írja a Mandiner. Ez a Globalizációkritikai mozgalmak Magyarországon – kvalitatív kutatási jelentés címet viseli, és 2008. december 30-i keltezésű. A tanulmányban a hazai globalizációkritikus, antiglobalista és alternatív globalizációs mozgalmakat (a továbbiakban az egyszerűség kedvéért antiglobalista mozgalmak – szerk.) mutatja be a Political Capital, értékelve azok nemzetbiztonságra jelentett veszélyét. Az ilyen szervezetek külföldi megmozdulásai jellemzően könnygázgránátos, kirakatbezúzós képsorokként jelentek meg a magyarországi híradókban. A hazai antiglobalista mozgalom építése azonban néhány száz értelmiségi szórakozása volt és maradt azóta is, akik nem épp a balhéikról voltak híresek.
Antiglobalisták
A hazai antiglobalista mozgalmakat hazai politikatudományi írások közül talán Szabó Máté munkáiból, valamint Mikecz Dániel politológus A globalizációkritikus mozgalom Magyarországon – Zöldek, pacifisták, házfoglalók című munkájából ismerheti az, akit érdekel a téma.
A nemzetközi mozgalom az 1990-es években szökkent szárba, amikor egyre láthatóbbá vált az a társadalmi réteg, amely a globalizációs folyamatok vesztese.
Zászlóbontásuk a WTO 1999-es seattle-i csúcstalálkozójakor történt. Magyarországon a 2000-es években jönnek létre antiglobalista mozgalmak, amelyek tagjai között számos olyan szereplő van, aki közéleti aktivitását a 1980-as évek zöldellenzékében kezdte, majd környezetvédő, zöldpolitikus, esetleg valamelyik NGO tagja lett. Ezen magyarországi csoportok a kezdettől fogva az erőszakmentességet tűzték a zászlajukra. Mikecz számos szervezetet felsorol munkájában, ezek közül talán a Védegylet a legismertebb, de megemlíthetnénk a Zöld Fiatalokat (ZöFi), vagy az ATTAC magyarországi szervezetét. A politológus szerint a hazai mozgalmakra jellemző a szakértői aktivizmus, vagyis nem tömegbázisra építenek, hanem szakértő megszólalásokra a sajtóban és a médiában.
Ezek a szervezetek sokféle ideológiát hirdettek, így voltak közöttük zöldek, baloldaliak, és kifejezetten marxisták, anarchisták is.
Az antiglobalista szcénából szervezettségben, létszámban, akciókészségben a Lehet Más a Politika (LMP) párt nőtt a legnagyobbra, valamint a Védegylet nevű civil szerveződés. A Political Capital az antiglobalistákkal foglalkozó tanulmányában három olyan esetet sorol fel, amit az antiglobalista mozgalmak magyarországi sikeres akciójának tulajdonítanak: a Zengő-mozgalom, a Békejel és a Critical Mass.
Elérhetőségek a Kuruc.infóról
A tanulmány elején a Political Capital kutatói leszögezik, azt kívánják vizsgálni, hogy a G8-csúcsok előtt jellemző erőszakos megmozdulások megismétlődhetnek-e Magyarországon. Ehhez megvizsgálták e mozgalmak ideológiai öndefinícióit, jellegét és a mozgalmak eszközeit, akciókészségét, erőszakra való hajlamát. A kutatók első körben az internet segítségével, az antiglobalista szervezetek honlapjain található elérhetőségen keresztül próbálták felvenni velük a kapcsolatot.