A paraszomniák olyan alvászavarok, amelyeket alvás alatti szokatlan viselkedés jellemez. Ilyenkor előfordul, hogy a páciens magát vagy másokat is veszélybe sodor.
Ezeknek a jellemzőit vizsgálták a Semmelweis Egyetem kutatói a különböző generációknál, illetve férfiaknál és nőknél. A vizsgálat során több száz YouTube-videót elemeztek a kutatók, és arra jutottak, hogy a fiatalabb felnőttekre és a gyermekekre jellemzőbb az alvajárás.
A Baranya Vármegyei hírportál szerint a kiskorúakkal és idősebbekkel szemben a felnőttek jóval gyakrabban végeztek összetett tevékenységet alvajárás közben: például elektromos vagy konyhai eszközöket használtak, ami akár sérüléshez is vezethet. Az ilyen komplex viselkedés a nőknél több mint kétszer annyiszor fordult elő, mint a férfiaknál – olvasható az egyetem közleményében.
Az úgynevezett NREM (non-rapid eye movement) paraszomniák az alvási ciklus mélyalvási szakaszában jelentkeznek, jellemző tünetei a felülés, az ágyból való kikelés és járkálás. Az érintett agyának egy része mélyen alszik, míg egy másik agyterület ugyanakkor ébren van
– magyarázta Vivian Correa, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének PhD-hallgatója, a Journal of Clinical Neuroscience című folyóiratban megjelent tanulmány első szerzője.