Emlékeztetett, hogy a miniszterelnök részéről többször is elhangzott, 2024 a gazdasági helyreállítás éve lesz, a kormányzati feladatok „újragombolása” pedig ehhez a törekvéshez igazodik.
Kiemelt prioritás a területfejlesztés
– Navracsics Tibor 2022 májusa óta területfejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter, 2024. január 1-jétől azonban – közigazgatási és területfejlesztési miniszterként – saját minisztériumot kapott, a Miniszterelnökségből történő kiválással létrejött az önálló Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium – tért ki a másik fontos kormányzati átalakításra ifj. Lomnici.
Jelezte, hogy Navracsics Tibor miniszter feladatainak a száma ötről tizenháromra bővült, így többek között a területfejlesztésért, a közbeszerzésekért, az európai uniós források felhasználásáért, és természetesen a közigazgatás-szervezésért és a helyi önkormányzatokért is felelős.
Az alkotmányjogász felidézte, hogy a közelgő európai parlamenti választások, a 2024. július 1-jén kezdődő magyar uniós soros elnökség, illetve a hazánknak jogosan járó uniós forrásokért folytatott harc olyan kiemelt prioritássá teszik a területfejlesztéssel, az európai uniós források felhasználásával, a helyi önkormányzatokkal, valamint a helyi önkormányzatok törvényességi felügyeletével kapcsolatos feladatkört, hogy szükségessé vált egy ezekért felelős minisztérium létrehozása.
Hatékony reagálás
– A kormány összetételében változás nem következett be, mivel annak tagjai, a miniszterelnök és a miniszterek, akiknek a személye változatlan, így a kormányzati átalakítás mögötti cél sokkal inkább a funkciókhoz és az előttünk álló feladatokhoz, kihívásokhoz igazodik, mintsem személyi jellegű lenne – jelezte ifj. Lomnici. Felhívta a figyelmet: a kormányzati átalakítás része, hogy az eddig Varga Mihály által vezetett gazdasági kabinet jogköre kibővül a Nagy Márton vezette növekedési és versenyképességi kabinettel való összevonás eredményeként. A jövőben 66 jogkört magában foglaló, összevont gazdasági kabinet élén már a nemzetgazdasági miniszter, Nagy Márton áll, így gyakorlatilag a gazdaságpolitika fő irányítójává válik a kormányban. Az alkotmányjogász jelezte, hogy a kormányzati átalakítások következtében a kormány stratégiai döntéshozó szerkezete a jövőben három kabinet köré szerveződik. Ezek a gazdasági kabinet, a nemzetpolitikai kabinet és a stratégiai kabinet.
– A két új tárcával, illetve a döntéshozó kabinetek átalakításával a kormány hatékonyabban tud reagálni a hazánkat érő kihívásokra, illetve érdemi támogatást, valamint újabb fejlődési lehetőséget tud biztosítani a hazai vállalkozásoknak és a felzárkózó régióknak
– hangsúlyozta ifj. Lomnici.
Borítókép: Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter (Fotó: Polyák Attila)