Bérfejlesztésről egyeztettek a Volánnál

A Volánbusz Zrt. szerint jelentős részben érvényesültek a sztrájkolók követelései, mégis épp a Volánbusz-szakszervezetek mondtak nemet a már 2024 januárjától érvényes bérfejlesztésre. A Volánbusz munkavállalóinak már csak másfél napig, január 31-én éjfélig van esélyük arra, hogy – egy utolsó pillanatban megkötött megállapodás eredményeként – januárra is emelt bért kapjanak, ellenkező esetben egy- vagy akár többhavi béremeléstől is végleg eleshetnek.

2024. 01. 31. 8:30
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Volánbusz Zrt. szerint jelentős részben érvényesültek a sztrájkolók követelései, mégis épp a Volánbusz-szakszervezetek mondtak nemet a már 2024 januárjától érvényes bérfejlesztésre, miután sem a Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet (SZAKSZ), sem a Közúti Közlekedési Szakszervezet (KKSZ) képviselői nem írták alá a megállapodást, amelyet a MÁV–Volán-csoport kilenc munkavállalói érdekképviseletéből hét január 30-án délelőtt elfogadott a MÁV–Volán-csoport székházában.

Ezzel épp az autóbuszos szakszervezetek által képviselt munkavállalók kerülhetnek hátrányba a vállalatcsoport más alkalmazottaival szemben, akik bruttó 600 ezer forintos alapbérrészükig már januárra is 17 százalékos, de legalább bruttó 70 ezer forintos, 600 ezer forint alapbér felett pedig egységesen 102 ezer forintos emelésben részesülnek

 – áll a Volánbusz Zrt. keddi tájékoztatójában. Azt is közölték: a csoportszintű érdekegyeztető tanácson a tulajdonosi jogokat képviselő Lázár János építési és közlekedési miniszter egyértelművé tette: a bérfejlesztés attól a hónaptól kezdve érvényesíthető, amelyben a megállapodást a szakszervezetek aláírják. A Volánbusz munkavállalóinak így már csak január 31-én éjfélig van esélyük arra, hogy – egy utolsó pillanatban megkötött megállapodás eredményeként – januárra is emelt bért kapjanak, ellenkező esetben egy- vagy akár többhavi béremeléstől is végleg eleshetnek. A SZAKSZ ennek ellenére azt közölte, hogy csak február 5-én dönt a kérdésben, amit a munkavállalók jelentős része megdöbbenéssel fogadott.

 

Az Építési és Közlekedési Minisztérium újabb előremutató ajánlatot tett

A Volánbusz Zrt. közleményében arról is írt: az utasok számára is jelentős kényelmetlenségeket okozó munkabeszüntetés után a tulajdonos Építési és Közlekedési Minisztérium újabb előremutató ajánlatot tett: a hároméves bérfejlesztési ciklus alatt a cégcsoport munkavállalóinak bére csaknem harmadával, átlagosan legalább 28 százalékkal növekszik, és már idén – bruttó 600 ezer forintos bérig – 17 százalékkal, de legalább bruttó 70 ezer forinttal emelkedik az alapbér.

 A megállapodás 2025-re és 2026-ra is garantálja az inflációt ellensúlyozó bérnövekedést 

– közölték.  A tulajdonosi ajánlat nem visszamenőleges hatályú: a béremelés annak a hónapnak az első napjától érvényes, amelyben aláírják a megállapodást. Annak ellenére, hogy a sztrájkolók legtöbb céljukat elérték, a cégcsoportnál működő szakszervezetek közül mégis egyedül a Volánbusz érdekképviseletei, a SZAKSZ és a KKSZ nem csatlakozott a megegyezéshez január 30-án. A munkavállalóknak okozott veszteség nélkül erre már csak a hónap utolsó napjáig van lehetőségük: ha január 31-ig nem írják alá a megállapodást, a társaság közel 17 ezer munkatársa leghamarabb februárra, azaz március elején kaphat emelt összeget.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Facebook)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.