A napokban elindult az új kormányzati napenergia-program – jelentette be Dömötör Csaba államtitkár a közösségi oldalára feltöltött videójában.
Az államtitkár elmondta, a kezdeményezés lényege az, hogy ha a háztartások napelemeket és tárolókapacitásokat telepítenek, az állam állja a költségek kétharmadát, legfeljebb ötmillió forintig. Amikor zöldenergiáról van szó, igazodnunk kell az ország természeti adottságaihoz.
– Hiába szeretnénk építeni a vízerőművekre, ha sokkal rosszabbak az adottságaink, mint a magas hegyekkel szabdalt Ausztriának. A szélenergiával is így állunk a tengerrel rendelkező országokhoz képest. A napenergia területén azonban komoly lehetőségeink vannak, ezeket szeretnénk is kihasználni – mutatott rá Dömötör Csaba.
A kormányzás kezdetekor a napenergia gyerekcipőben járt, akkor 0,2 százalék volt a napenergia részaránya az energiatermelésben, ez 2022-re 13 százalékra nőtt. Csak 2023-ban 1600 MW teljesítményű napelem épült ki az országosan. Akkora teljesítmény ez, mint három paksi reaktoré, vagy másfél mátrai erőművé.
Komoly vállalások a megújuló energia ügyében
A programban nagy szerepet kap az energia tárolása is akkumulátorok segítségével, elvégre a napelem akkor hatékony, ha az energiáját tárolni is képesek vagyunk. Így az elraktározott energia később is felhasználható fűtésre, hűtésre vagy amire szeretnénk.
Magyarország komoly vállalásokat tett a megújuló energia ügyében: vállaltuk, hogy 2030-ig 21 százalékra növeljük a megújulók arányát – magyarázta az államtitkár.
Ha a mostani ütemben folynak a fejlesztések, és külső tényezők sem akadályoznak – például egy újabb háború –, akkor Magyarország már 2026-ra elérheti ezt – közölte Dömötör Csaba.
Az államtitkár elmondta, a most elindított programnak sok előnye van:
- hamarabb teljesülhetnek az ország zöldpolitikai céljai,
- csökkenthetjük a háztartások rezsiköltségeit,
- Magyarország önállóbb lesz az energiaellátás terén.