Annak ellenére, hogy a kormány az ígéreteinek megfelelően január elsejétől átlagosan több mint 32 százalékkal megemelte a tanárok bérét, a Gyurcsány Ferenc által irányított tanár-szakszervezetek máris megkezdték az intézkedés elleni hergelést, és újabb, teljesen észszerűtlen követelésekkel álltak elő.
A tanárok állítólagos érdekképviseleti szervezetei évek óta a magasabb bérekért demonstráltak, most pedig, hogy megkapták azt, sorra újabb és újabb követelésekkel álltak elő, miközben folyamatosan érdektelenségbe fulladó tüntetéseket szerveznek országszerte.
Mint ismert, január 1-jétől emelkedik a tanárok bére, az átlagfizetésük 32,2 százalékkal nő, a pályakezdő gyakornokok pedig 528 800 forintot keresnek majd havonta. Orbán Viktor miniszterelnök az év utolsó, nemzetközi sajtótájékoztatójánazt is elmondta: egy hároméves bérfejlesztési program indul, amelynek végén a tanárok átlagfizetése, nagyjából 800 ezer forint lesz.
Megváltoznak az eddigi bérsávok is: a pedagógus 1 besorolásban lévők januártól minimum bruttó 538 000 forintot keresnek majd. Aki már pedagógus 2 besorolásban van, annak a havi illetménye minimum 555 ezer forint lesz. A mesterpedagógusokat 630 ezer, a kutatótanárokat pedig legalább 750 ezer forintos bruttó bér illeti meg január elsejétől.
Mindezek mellett januártól 10 helyett 32,2 százalékkal emelkedik meg a szakképzésben oktatók bére is
– írta közösségi oldalán Hankó Balázs. Az innovációért, felsőoktatásért, szakképzésért és felnőttoktatásért felelős államtitkár azután reagált, miután a baloldali sajtóban elkezdtek terjedni olyan hírek, hogy a tanárok egy jelentős része kimaradhat a béremelésből.
Gyurcsány szakszervezeteinek nem tetszik a béremelés
Nem meglepő módon az elmúlt években a baloldal érdekeinek megfelelően politikai aktivista-tevékenységet végző szakszervezeteknek nem tetszik a jelentős béremelés, amit eddig követeltek.
Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke úgy véli: a 32 százalékos emelés csökkenteni fogja az elégedetlenséget, de van még követelésük, például a munkateher-csökkentés.
A Gyurcsány Ferenc által irányított baloldali szakszervezetek tehát tovább folytatják a kormány támadását, annak ellenére, hogy több mint 30 százalékkal emelkednek a bérek, amit egyébként korábban követeltek.
Kifulladtak a demonstrációk
Az, hogy
az ellenzék folyamatosan támadja a kormány oktatáspolitikáját, beleillik az eddigi politikai mintázatba: közvetlenül az elvesztett választások után a baloldal az utcai politizálásra helyezte a hangsúlyt.
Annak ellenére, hogy a kormány a rendszerváltoztatás óta legszélesebb társadalmi konzultációt folytatta le, diákok, szülők, tanárok és intézményvezetők mondhatták el a véleményüket, majd eszerint megszületett a pedagógus-életpályamodell, illetve a törvényben szabályozott béremelési folyamat is, egy hangos kisebbség folytatta a tiltakozásokat.
A baloldal már 2011 óta használja politikai céljaira a tanárok különféle megmozdulásait. Az elégedetlenség legfőbb okát eddig az oktatásügyben történt átszervezések jelentették, majd pedig 2022-től a bérek kérdése került a középpontba. Az utóbbi években pedig a tanárok egyes szakszervezetei Gyurcsány Ferenc irányítása alá kerültek.
Baloldali politikai aktivisták vezetik a szakszervezeteket
Az elmúlt évek tüntetései során az is világosan kiderült, hogy
a tanári szakszervezetek vezetői nem érdekképviselők, hanem közönséges baloldali politikai aktivisták.
Erre jó példa Nagy Erzsébet, a PDSZ hangadója, aki úgy nyilatkozik folyamatosan a gyakorló tanárok nevében, hogy valójában már évek óta nem tanít, korábbi munkahelyein pedig pályatársai szerint is folyamatosan feszültséget szított, pereskedett. Ráadásul az Orbán-kormány kritikusaként a kormány által bevezetett kedvezményt vette igénybe a nyugdíjba vonulásánál.
A PDSZ volt az első szakszervezet, amely a jelentős béremelés bejelentése után rögtön elkezdte kritizálni a lépést, mivel szerintük nem lehet majd tudni, hogy ki mennyit keres majd.
Budapestiek pénzéből fizették a tüntetőket
Arra is volt példa az elmúlt hónapokban, hogy közpénzzel generálta Kiss László baloldali testülete a tanársztrájkot Óbudán. A Humán Platform Egyesület egymillió forint közpénzt kapott Kisséktől, amely által a tanársztrájkban résztvevők kieső bérét kompenzálja, azaz generálja a tüntetéseken való részvételt.
A Tűzfalcsoport tényfeltáró blog beszámolója szerint a sztrájkalap 2022 szeptemberében jött létre a Tanítanék és az Oktatással a Demokráciáért Alapítvány együttműködésében, amelyet PDSZ alapított 2021 márciusában.
Ennél is érdekesebb, hogy az Oktatással a Demokráciáért Alapítványnak két olyan vezetője is van, akik vagy Karácsony Gergelytől, vagy Soros Györgytől kapják a fizetésüket. Ámon Ada, Karácsony Gergely főtanácsadója, és Tóka Gábor, a Soros-féle CEU egyik kutatója.