Kiadta friss jelentését a magyarországi ivóvízminőségről a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). A 2022-re vonatkozó számok alapján még mindig vannak az országnak olyan részei, ahol gondok vannak a csapvízzel, több településen ugyanis továbbra is magas az ivóvíz arzéntartalma, a nagyobb településeken és a fővárosban pedig a víz ólomtartalma lehet magas.
Azonban összességében a dokumentum szerint Magyarországon továbbra is jó az ivóvíz minősége, az elmúlt egy évtizedben, a déli országrészben az arzéntartalom csökkentésére tett intézkedések pedig hatékonynak bizonyultak.
A jelentéssel kapcsolatban a Magyar Nemzet megkereste Dr. Vargha Mártát, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) vízhigiénés szakértőjét.
Továbbra is magas az arzéntartalom
A szakértő lapunknak elmondta, hogy Magyarországon, azon belül is az ország déli részén geológiai adottság a magas arzéntartalom, ami ugyanannak a jelenségnek köszönhető, mint ami miatt hazánk tele van termálvizekkel. Ez pedig a földkéreg vékonysága.
Magyarország sajátos geológiai adottságai s okozzák, hogy a rétegvizekben gyakori a geológiai eredetű arzén szennyezés, különösen az ország déli részében. Ezeken a területeken az a víz, amiből az ivóvíz készül, tehát maga a nyersvíz tartalmaz olyan mennyiségű arzént, ami már az emberi egészségre kockázatot jelent.
– jegyezte meg Vargha Márta, majd pedig elmondta, hogy a 2011-ben indult Ivóvízminőség-javító Programmal az eredetileg érintett 365 település döntő többségében már megoldódott ez a probléma, és csak kilenc település maradt, ahol továbbra is magas a csapvíz arzéntartalma.