A Demokratikus Koalíció a támadási felület csökkentése mellett a baloldali cicaharc egy újabb fejezetét indította el a Magyarországot elítélő és az Európai Bizottságot fenyegető állásfoglalás megszavazásától való távolmaradással a Századvég politikai elemzési igazgatója, Kiszelly Zoltán szerint.
A DK meg akarja őrizni az ellenzéki vezető szerepét, miközben a Donáth Anna vezette Momentum veszélyt jelent erre a pozícióra
– vélte Kiszelly. Hozzátette, a mostani szavazás azért is kiemelten fontos, mert a kormány ezekből az uniós forrásokból fedezné a tanárok béremelését. Azzal pedig, hogy a DK nem képviseltette magát a szavazás során, az elemző szerint nem változtattak érdemben az eredményen, ugyanis a szocialista képviselők közül kizárólag a DK tagjai nem vettek részt az állásfoglalás elfogadásában.
A mostani mindössze egy parlamenti játék volt, hiszen a többiek úgyis megszavazzák az állásfoglalást. A Momentumot pedig mostantól könnyel lehet támadni azzal, hogy akadályozzák a pedagógusok béremelését
– tette hozzá Kiszelly. A mostani távolmaradás nem jelent irányváltást a DK részéről, ugyanis továbbra is arról a pártról van szó, amely támogatja az Európai Egyesült Államok létrehozását – fűzte hozzá.
Az elemző szerint Gyurcsány a mostani szavazással kockázatot is minimalizált, ugyanis rendkívül kicsi az esélye annak, hogy a megszavazott állásfoglalásnak bármilyen politikai következménye legyen a jelenlegi uniós ciklus alatt. Azonban ha a DK is megszavazta volna az állásfoglalást, akkor a szakértő szerint komoly vita alakulhatott volna ki az ellenzéki táboron belül arról, hogy a Momentum Donáth Annával egy ellenzék váltópólust építi.
Jelenleg Gyurcsányék nem engedhetik meg maguknak, hogy létrejöjjön egy ellenzékváltó törésvonal a baloldalon belül
– jegyezte meg Kiszelly, aki kifejtette, a Demokratikus Koalíció idősebb szavazóbázisa jobban el tudja fogadni, hogy Gyurcsányék a pedagógusbérek emelése érdekében maradtak távol a mostani szavazástól. Azonban az elemző szerint a Momentum ezzel a tettével nemcsak ellenzékváltó, hanem Magyarország ellen működő erővé is vált.
A DK azt akarja elkerülni, hogy a Momentum ezt az ellenzékváltó pólust felépítve lekörözze őket az európai parlamenti választások során
– jelentette ki a Századvég politikai elemzési igazgatója.
A magyar EP-képviselők közül az állásfoglalást részben benyújtó momentumos Cseh Katalin mellett párttársa, Donáth Anna, illetve a pártnélküli Ujhelyi István szavazta meg. A Fidesz jelen lévő képviselői (Bocskor Andrea, Deli Andor, Gál Kinga, Gyürk András, Hidvéghi Balázs, Járóka Lívia, Kósa Ádám, Schaller-Baross Ernő, Tóth Edina) mellett a Jobbik elnöke, Gyöngyösi Márton szavazott nemmel.
A DK négy EP-képviselője, köztük Dobrev Klára, Molnár Csaba, Ara-Kovács Attila és Rónai Sándor nem vett részt a szavazáson.
A most elfogadott állásfoglalásban az európai parlamenti képviselők aggodalmukat fejezték ki a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok állítólagos magyarországi eróziója miatt, különösen a nemrégiben elfogadott szuverenitásvédelmi törvény révén, amelyet az oroszországi külföldi ügynökökről szóló törvényhez hasonlítottak.