Az LMBTQ-lobbihoz és a migrációhoz kötné az Európai Parlament az uniós pénzeket

Az EP állásfoglalásában aggodalmát fejezte ki a magyar jogállamiság állítólagos eróziója miatt, külön kiemelve a nemrég elfogadott szuverenitásvédelmi törvényt.

2024. 01. 18. 14:15
VON DER LEYEN, Ursula
Strasbourg, 2024. január 17. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke felszólal a jogállamiság magyarországi helyzetérõl és a befagyasztott uniós pénzeszközökrõl tartott vitában az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén 2024. január 17-én. MTI/EPA/Ronald Wittek Fotó: Ronald Wittek
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 345 szavazattal, 104 ellenszavazat és 29 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásban az EP-képviselők aggodalmukat fejezték ki a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok állítólagos magyarországi eróziója miatt, különösen a nemrégiben elfogadott szuverenitásvédelmi törvény révén, amelyet az oroszországi külföldi ügynökökről szóló törvényhez hasonlítottak. Az EP-képviselők elítélték továbbá a tudományos élettel, az újságírókkal, a politikai pártokkal és a civil társadalommal szemben a források elosztása során állítólagosan alkalmazott rendszerszintű hátrányos megkülönböztetést.

Sajnálatukat fejezték ki a bizonyos jelentések szerinti manipulált közbeszerzési eljárásokat, a kormány és a miniszterelnökkel kapcsolatban álló szervezetek állítólagos nyilvános vételi ajánlatait, valamint hogy – véleményük szerint – uniós forrásokat használtak fel a kormány politikai szövetségeseinek gazdagítására.

Kijelentették: nem szabad kifizetéseket teljesíteni, ha bármely területen hiányosságok állnak fenn, ezért – mint írták – meg fogják vizsgálni, hogy szükség van-e jogi lépésekre a pénzeszközök befagyasztásának részleges feloldásáról szóló határozat hatályon kívül helyezésére. Megjegyezték, hogy az EP számos jogi és politikai intézkedést alkalmazhat, ha az uniós bizottság megsérti a szerződések őreként és az EU pénzügyi érdekeinek védelmében rá háruló kötelezettségeket.

Az Európai Parlament elfogadta a magyarországi helyzetről és a befagyasztott uniós forrásokról szóló állásfoglalást, de az ahhoz érkezett módosító javaslatok elbuktak. 

Az egyik bukott módosító Cseh Katalinéktól érkezett, a Renew pártcsalád nevében. Ők bizalmatlansági indítvánnyal fenyegették meg a bizottságot, ha Magyarország számára pénzeket szabadítottak volna fel. A másik bukott módosító a baloldal részéről a magyar soros elnökséget próbálta volna meg elgáncsolni, a Európai Tanácsot szólították volna arra, hogy tegye meg az ehhez szükséges lépéseket.

 

Az állásfoglalásban felszólítják az Európai Tanácsot és a tagállamokat, hogy tegyenek lépéseket, és állapítsák meg, hogy Magyarország súlyosan és tartósan megsértette-e az uniós szerződés  7. cikkének 2. bekezdése szerinti uniós értékeket. Ezen bekezdés alapján hozható legsúlyosabb intézkedés az érintett tagállam bizonyos jogainak felfüggesztése, beleértve a tanácsban való szavazati jogát is.

Az Európai Parlament megtette a maga részét, most már a tagállamokon múlik, hogy végigcsinálják-e

– fogalmazott Petri Sarvamaa a közösségi oldalán. 

A Nnéppárti képviselő korábban levélben kezdeményezte Magyarország tagállam szavazati jogának felfüggesztését.

Bíróság elé kerülhet az Európai Bizottság

A határozat kilátásba helyezi az EP részéről egy kereset benyújtását az EU Bíróságán, amiért tavaly decemberben 10,2 milliárd euró támogatást felszabadítottak Magyarország számára.

Így ismét kemény szembeállás alakult ki az Európai Parlament és az Ursula von der Leyen vezette biztosi kollégium között.

Ursula von der Leyen az Európai Parlament szerdai plenáris vitáján elmondta, hogy a magyar kormány teljesítette a pénzek feloldásához szükséges elvárásokat, de a képviselő-testület többségét nem foglalkoztatják a tények. A jogi bizottságot utasítják arra, hogy jogi szakvéleményt kérjenek a feloldott források ügyében. A következő lépés az lehet, hogy a jogi szakvéleményre alapozva kezdeményezzenek keresetet az uniós bíróságon, hogy felülbírálják a döntés jogszerűségét.

Ez tulajdonképpen a Cseh Katalinék által megfogalmazott bizalmatlansági indítvány egyel puhább leképeződése.

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke felszólal a jogállamiság magyarországi helyzetéről és a befagyasztott uniós pénzeszközökről tartott vitában az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén 2024. január 17-én (Fotó: MTI/EPA/Ronald Wittek)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.