Tavaly ősszel nyomozás indult amiatt, hogy a baloldali vezetésű pécsi önkormányzat május végén inkasszált 405 millió forintot a PTAT bankszámlájáról, és nem is adta vissza. Péterffy Attila polgármester ugyan azt állította, hogy nem volt jogszerűtlen az eljárás, ám ennek teljes mértékben ellentmond az a tény, hogy Pécs jegyzőjének a vizsgálata egyértelműen kiderítette, jogszerűtlen volt az inkasszózás – számolt be a Baranya Vármegyei Hírportál.
A Pécsi Többcélú Agglomerációs Társulást egyébként 42 baranyai település, köztük Pécs alkotja és hozta létre. A társulás fő profilja mára a szociális és gyermekjóléti feladatellátás maradt, három intézményt is működtetnek, Pécsett például az Esztergár Lajos Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központot, valamint az Integrált Nappali Szociális Intézményt.
A települések azért kötöttek szövetséget a kétezres évek elején, hogy hatékonyabban tudják ellátni a közszolgáltatásokat és közösen valósítsanak meg fejlesztéseket.
Mint korábban a Magyar Nemzet beszámolt róla, a több mint 400 millió forint leemelésével kapcsolatban a Pécsi Járási Ügyészséghez fordult a társulás elnöke, miután heteken keresztül nem kapott érdemi reakciót a pécsi városvezetéstől. Feljelentésként értékelte az ügyészség a társulás elnökének bejelentését, amit megküldött a Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányságnak. A nyomozó hatóság hivatali visszaélés bűntette miatt nyomozást rendelt el.
Nem találkozott olyannal, aki szerint jogszerű volt
Pfeffer József most arról adott tájékoztatást, hogy információi szerint még tart a nyomozás. A társulás elnökének szavai szerint Péterffy Attila polgármester 2023. december közepére szakember bevonásával remélt választ arról, hogy jogszerű vagy jogszerűtlen volt-e a társulás számlájára vezetett hatósági átutalás, úgynevezett inkasszó.
Nincs tudomásom arról, hogy Pécs választ kapott volna, és ha kapott, milyen tartalommal
– jegyezte meg Pfeffer József, majd azt mondta: „én 2023. májustól nem találkoztam olyan szakemberrel, aki szerint ez az inkasszó jogszerű lett volna. Talán még a város sem találkozott.” A társulás elnöke kitért arra is, hogy ezekben a napokban a költségvetés tervezésének időszakát élik, és a társulásnak a pécsi polgármesteri hivatal azon költségvetési és közgazdasági főosztályával kell együtt dolgoznia, amely a társulás pénzének elvonásában közreműködött.
– Már a költségvetés tervezetében célszerű lenne kezelni ezt a kérdést, és már itt megadni annak lehetőségét, hogy a 405 millió forint a várostól a társulás irányába elmozdulhasson, és a felek egymás között egy mindkét fél érdekére tekintettel lévő elszámolást készítsenek – élt a javaslattal a társulás elnöke. Pfeffer József úgy fogalmazott:
minden szabad forrást elvitt a város, és még mindig nála van az összes pénzünk.
Ugyanakkor – mutatott rá – a társulás ettől függetlenül az intézmények fenntartása mellett Pécs érdekében is halad három uniós projektjével.