Szívhez szóló idézettel emlékezett meg Szentkirályi Alexandra a holokausztról

Január 27-e a holokauszt áldozatainak emléknapja.

2024. 01. 27. 9:48
Budapest, 2019. december 1. Megemlékezõ turisták által mécsesekkel körberakott és az emlékezés virágaival ékesített, A Cipõk a Duna-parton elnevezésû budapesti holokauszt-emlékmû az id. Antall József rakparton. A 2005. április 16-án felavatott emlékmû a második világháború alatt, 1944-1945-ben, a Nyilaskeresztes Párt által hidegvérrel lemészárolt, a Dunába lõtt zsidóknak állít emléket. A hatvan pár bronz cipõbõl álló kompozíció szellemi alkotója Can Togay filmrendezõ, társalkotója Pauer Gyula Kossuth-díjas szobrászmûvész. MTVA/Bizományosi: Faludi Imre *************************** Kedves Felhasználó! Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemû különösen szerzõi jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi igényért a fotó szerzõje/jogutódja közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelõssége e körben kizárt. Fotó: Faludi Imre
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A világban levő bűnnek a legszörnyűbb megtestesülése Auschwitz volt” – idézett a Facebook-oldalán Szentkirályi Alexandra Haraszti György egykori kutatótól.

1945-ben ezen a napon érték el a szovjet csapatok az auschwitzi haláltáborok körzetét, és ezen a napon szabadultak fel a hátrahagyott, súlyosan legyengült, beteg foglyok. 

A kormányszóvivő egy másik idézetet is megosztott posztjában Witold Pilecki lengyel ellenálló és auschwitzi fogolytól, így emlékezve az áldozatokra. 

„Újév után tanúja voltam, ahogy a krematórium előtt nők és férfiak kis csoportja állt. Összesen tizenvalahány személy volt, fiatalok és idősek – mindkét nemből. Úgy álltak a krematórium előtt, mint tehenek a mészárszék előtt. Tudták, minek jöttek ide… Köztük állt egy fiú, talán 10 éves lehetett, és tekintetével keresett valakit az átvonuló százas csoportjaink között – talán az apját, talán a testvérét. Közeledve ahhoz a kis csoporthoz, az ember félt attól, hogy azoknak a nőknek és gyerekeknek a szemében megvetést fog látni. Az ember belülről egyre zsugorodott és húzta össze magát, de nem! Áthaladva megkönnyebbüléssel láttuk, hogy szemükben csupán a halál megvetése volt!”

Borítókép: Cipők a Duna-parton – holokauszt-emlékmű (Fotó: MTVA/ Faludi Imre)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.