Továbbra is következmények nélkül vehetők igénybe országszerte a krízisinkubátorok

Egyre-másra értesülhetünk a híradásokból, hogy csecsemőt hagytak az újszülöttek anonim elhelyezésére szolgáló inkubátorok valamelyikében. Országszerte van erre lehetőség a kórházak vagy rendelőintézetek közelében, jellemzően diszkrét helyen.

Forrás: DUOL2024. 01. 27. 13:16
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Shutterstock)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évente 4-5 gyermeket találnak Magyarországon az anyának névtelenséget, de a babának biztonságot nyújtó berendezésben, az erre a célra kihelyezett krízisinkubátorokban. Miközben biztonságos kórházi szülést követően is jogi következmények nélkül bárki lemondhat szülői jogairól, gyermekéről. Általában a mellékbejáratok mellé rakták az inkubátorokat, biztosítva a diszkréciót az „örökbe adónak”.

Dunaújvárosban a rendelőintézet főbejárata mellett több mint tíz éve egy könnyen megközelíthető, diszkrét helyen található az életmentő berendezés. 

A dunaújvárosi vármegyei lap szerint az inkubátor folyamatosan üzemel, rendszeresen takarítják és ellenőrzik működését, amelybe egy kívülről elhúzható ablakon keresztül lehet behelyezni az újszülöttet. Az ablak egy nyitásérzékelő csengővel van ellátva, ami a huszonnégy órás szolgálatot teljesítő portaszolgálatnál jelez. A portaszolgálat dolgozói minden jelzést ellenőriznek, amikor újszülöttet találnak az inkubátorban, azonnal értesítik a gyermekosztály dolgozóit.

Fotó: DUOL/Szabóné Zsedrovits Enikő

A kormányhivatal hivatalos tájékoztatója szerint ha egy nő úgy dönt, hogy a gyermekét krízisinkubátorra bízza, nem követ el bűncselekményt. Ebben az esetben a hatóságok egyáltalán nem tesznek lépéseket, hogy a baba szülőanyját vagy más hozzátartozóit felkutassák. Fontos, hogy mindenki tisztában legyen azzal, hogy ha egy nő ilyen (válság)helyzetbe kerül, a gyermek szempontjából az egyik legjobb döntés, ha igénybe veszi a kültéri inkubátort. Jogi szempontból ezután még hat hétig lehetősége van, hogy meggondolja magát és jelentkezzen a gyermekéért. Azután a hatóságok automatikusan engedélyt adnak a baba örökbeadására.

Adorjánné Bozsódi Irén szociális és családvédelmi szakember szerint

minden gyermek megérdemli az esélyt az életre. Az ilyen jellegű történetek hátterében nagy valószínűséggel titkolt terhesség, egy-egy súlyos krízishelyzet áll. Az esetek többségében kiváltó okként mélyszegénység, az anya fiatal kora, rendezetlen családi állapot, nem funkcionáló hozzátartói viszonyok szerepelnek.

A szakértő ugyanakkor kiemelte, az anyák döntésében közrejátszhat a fogamzásgátlással kapcsolatos ismeretek hiánya, a szülés utáni depresszió is. A szakértői tanulmányok arról is beszámolnak, hogy a csecsemőgyilkosságok terén óriási a látencia. Ezért is rendkívül fontos hangsúlyozni, hogy az életet követelő cselekményekhez képest inkubátorba helyezni egy babát a lehető legjobb megoldás. 

Krízishelyzetbe kerülő várandós kismamák probléma esetén forduljanak bizalommal a családsegítő szolgálatokhoz, a családsegítő kollégák tudnak segítséget nyújtani, tanácsot adni. Adjanak esélyt a megszületett gyermekeknek az élethez.

– zárta mondandóját a családvédelmi szakember. 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Shutterstock)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.