A készpénzforgalomból mindössze 363 darab forinthamisítványt szűrtek ki tavaly a harmadik negyedév végéig. Ez az adat a forinthoz hasonló nemzeti valuták sorában továbbra is kiemelten kedvezőnek tekinthető – írta a Világgazdasággal cikke nyomán az Infostart.
Ami a hamisítás módszereit illeti, változatlanul az irodai sokszorosító eszközök – színes fénymásolók, printerek – használata jellemző. Ugyanakkor a jegybank szerint az esetenként megtévesztő hamisítványok egyszerű érzékszervi vizsgálatokkal, tehát tapintással, fény felé tartva átnézetben vagy mozgatással, illetve a pénztárakban alkalmazott kombinált UV-A és UV-C lámpa alatti ellenőrzéssel kiszűrhetők.
A jegybank szakértői 2362 darab különböző valutahamisítványt, ezen belül is legnagyobb számban 2270 darab hamis euróbankjegyet vizsgáltak meg tavaly szeptember végéig. Ez jelentős megugrás a 2022-es adathoz képest, amikor 480 hamis eurót találtak.
Az utolsó negyedévről még nincs adat, de várhatóan a tavalyi egész éves eredmény is jobb lehet a 2022-esnél, amikor összesen 518 darab hamis címletet találtak a hatóságok, ami nemzetközi összehasonlításban is nagyon alacsony szám. A lefoglalt forint hamisítványok döntő többsége a húsz- és a tízezer forintos bankjegyek közül került ki tavaly (2022-ben a kilencven százalékát tették ki).