– A legnagyobb sikernek azt tartom, hogy sikerült átformálni az emlékezés gyakorlatát. Halottkultuszból elevenkultuszt teremtettünk. Ma azt látják a gyerekek, hogy nemcsak meghaltak, hanem haza is jöttek hőseink a háborúból – mondta a Magyar Tüzér Egyesület elnöke, számolt be a Honvédelem.hu a Doni hősök emléktúra záróünnepségéről.
Jásdi Balázs hagyományőrző főhadnagy beszámolója szerint az emlékezők mára az ország településeinek harmadába jutottak el, a létszámuk pedig alaposan felduzzadt. Idén nagyjából nyolcszáz kilométeres távot teljesítve huszonöt állomáson fordultak meg, külön hangsúlyt fektetve leszakadt térségek apró helységeire.
Az egyik legfontosabbnak viszont a románok szerepét érzem: a II. világháborúban ellentétes oldalra kerültünk, most azonban együtt emlékezünk
– fogalmazott Jásdi, aki immár a kormányrúd továbbadására és a hagyomány átörökítésére készül. Az idei, január 12. óta zajló túra egyértelműen bizonyítja, hogy a kezdeményezés kinőtte magát: 1500 résztvevőt regisztráltak, akik közül szép számmal jelentek meg az utolsó állomáson is.
Néhány évvel ezelőtt rájöttünk, hogy rossz az emlékezetkultúránk. Halottkultuszban élünk, mindig csak a hősi halottakra emlékezünk. Az emlékműveink is rosszak, hiszen szintén csak a halottak szerepelnek rajta
– fejtette ki Jázsdi. Hozzátette: mára kezdik megfogadni az üzenetünket, és egyre több emlékműre kerül fel kiegészítő tábla a hazatért hősökről. Ez a fiatalok szempontjából is fontos, hogy lássák, még egy vesztes háborúból is hazatért a személyi állomány kétharmada – tette hozzá.
A HM Katolikus Tábori Püspökség vezető tábori lelkésze emlékeztetett: az emlékművek figyelmeztessenek arra, hogy a háborúban nem veszett minden oda. Takáts Tamás ezredes úgy véli, az emlékezés nem csupán visszagondolás, hanem a jövő élhetővé válása és tétele. Akik itt vannak, ne csak nézzenek, hanem világítsanak is az ő szellemükben – hangsúlyozta a vezető lelkész.