Korányi: Jó, hogy nem kell nyilvánosságra hozni az adományozók nevét, így nem érheti őket az üzleti érdek kritikája

Korányi Dávid annak örült az egyik nyilvánosságot látott felvételen, hogy nem kell nyilvánosságra hozni az adományozók nevét. Szerinte ez azért is jó, mert így nem lehet őket kritizálni azzal, hogy üzleti érdekeket mozdítanának elő. Közismert: a felvételek alapján a milliárdos spekuláns Sorosék fizették a baloldal kampányát 2022-ben, a pénz komoly része pedig Bajnaiéknál landolt.

2024. 02. 09. 15:29
Korányi Dávid; Bajnai Gordon
Washington, 2009. december 4. Bajnai Gordon miniszterelnök Korányi Dávid kül- és biztonságpolitikai szakállamtitkárral (b) sétál a Capitolium előtt sajtótájékoztatója után washingtoni látogatása második napján, 2009. december 3-án. MTI Fotó: Beliczay László Fotó: Beliczay László
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Mi is 501-(C)(4) vagyunk, ami azt jelenti, hogy valójában nem kell megneveznünk. Ez esetben az adományozók nevét nem kell nyilvánosságra hozni. (…) Befektetőként érezze magát biztonságban, hogy a befektetések védettek lesznek, de én valahogy újra jelentőségteljesen és okosan elválasztanám a kettőt, hogy ne legyenek olyan szorosan összefonva. Hogy senki ne kritizálhasson minket azért, hogy üzleti érdekeket mozdítunk elő a demokratikus elvek és értékek leple alatt. Szóval biztos vagyok benne, hogy érti, hogy mire szeretnék kilyukadni.”

Az ominózus rész 02:46-tól látható.

Korányi Dávid egy múlt héten, a Mandiner által bemutatott, az X-en kiszivárgott felvételen fogalmazott így. 

A Soros-féle befolyásolás lényegi kérdése régóta az, hogy a milliárdos spekuláns nem puszta szívjóságból, hanem befektetésként és spekulációs eszközként támogat különböző balliberális törekvéseket világszerte.

Amire pedig konkrétan utal Karácsony Gergely korábbi főtanácsadója, az az, hogy nagyon úgy tűnik: egy amerikai jogrendszer szerint bejegyzett szervezet mögé el tudott bújni a milliárdos Soros család. Az Egyesült Államok adókódexének vonatkozó paragrafusa (Internal Revenue Code 501(c) §) összesen 29 különböző típusú civil szervezetet különböztet meg, amelyekre mind speciális, néha jelentősen eltérő szabályok vonatkoznak. Az adókódex által tételesen felsorolt típusok közül politikai szempontból fontosak a korlátozott adómentességet élvező, 501(c)(4) típusú, úgynevezett társadalmi jólétet előmozdító, a gyakorlatban jellemzően lobbizással, politikai szereplők támogatásával foglalkozó szervezetek. Ilyen az Action for Democracy is.

A Nemzeti Információs Központ (NIK) második részjelentése részletesen foglalkozott az amerikai szervezet létrejöttével. Anyagukban megjegyezték, hogy „az első utalás 2022. február 24-én megtörtént”, illetve, hogy a bejegyzési „okiraton szereplő időpontban az AD már több száz millió forintot utalt a magyar szervezeteknek.”. Azt is megállapították, hogy „a cég valószínűsíthetően célhoz kötötten felépített pénzügyi háttérrel (nem mikroadományokra építve) jött létre.”

Így még érthetőbbé válik, miért lamentált az említett felvételen Korányi arról, hogy fontos: ne kritizálhassák őket üzleti érdekek érvényesítése miatt. Mindez persze sok ezer mikroadományozó esetén nehezen merülhetne fel, viszont, ha csak néhány, esetleg egy kiemelt, Soroséhoz hasonló üzleti hátterű támogatóról van szó, akkor nagyon komoly kérdéseket vet fel. Főleg úgy, hogy az adományozás időszakában Korányi Dávid közszolgálatban, Budapest alkalmazásában is állt.

 

A NIK azt is leszögezte, hogy „A feltárt kapcsolati háló profitorientált működésre is utal, tekintettel a tranzakciókban érintett cégek közötti üzleti kapcsolatokra.” Tehát az üzleti érdekek megjelenése nemcsak a pénz forrásánál, hanem a rendeltetési helyénél is felmerülhet kérdésként. Mindez azért is érdekes, mert Korányi a fenti tisztségei mellett korábban Bajnai Gordon szoros munkatársa és szövetségese is volt. 

Ráadásul az eddig tárgyalt kör mindegyik szereplője, Soros György, Korányi Dávid és Bajnai Gordon egyaránt tagja az ECFR nevű lobbiszervezetnek.

Felmerülhet tehát, hogy az amerikai törvényi cél, „a társadalmi jólét előmozdítása” mellett, vagy helyett a gyakorlatban végül egy szűk, egymást jól ismerő, egymással egyeztető kör pénzügyi manővereit leplezte az Action for Democracy kampányműködése.

Borítókép: Korányi Dávid és Bajnai Gordon (Fotó: MTI/Beliczay László)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.