– Tényleg hanyatlik a Nyugat? – tették fel a kérdést Schiffer András ügyvédnek, valamint Törcsi Péternek, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kuratóriumi elnökének az OecoRing – Veszélyek kora: geopolitikai kihívások a Kárpát-medencében című csütörtöki vitaesten. Schiffer András úgy értékelt, hatásvadász, propagandisztikus a megjegyzés, ugyanakkor figyelmeztetett, hogy a korábbi egypólusú világrendnek vége.
Az LMP alapítója úgy véli, Amerika messze nem tud akkora dominanciát úgy kifejteni, mint például a hidegháború után, ugyanakkor rámutatott:
a XXI. században nem szabadna XIX. századi módon értelmezni a geopolitikát.
Szavai szerint bár a nagy gyarmatbirodalmak idején is gazdasági érdekeltségek ütköztek, de ma már az igazi összeütközés a tőkefrakciók között van. Az egyik tőkefrakció, a globális nagytőke pontosan azzal tudja maximalizálni az extraprofitját, ha messzemenően kihasznál minden előnyt a szabad kereskedelemben, a nemzeti állami joghatóságok alól való kibújásban és a globálisan felszabadított munkaerő-áramlásban.
Ez az Amerikai Egyesült Államok államgépezetét trójai falóként mozgatja, és az Egyesült Államok befolyásolja ezeket. Schiffer András szerint
ezt behálózza a korrupció, amelynek sajátos elnevezése van: lobbizás.
Ezzel a tőkefrakcióval szemben állnak a nemzeti burzsoáziák. Tehát azok a tőkés csoportok, amelyek alapvetően a nemzetállami keretekben és a nemzetállami keretekre támaszkodva tudják a saját gazdasági befolyásukat, profitjukat maximalizálni, és jellemzően autokratikus berendezkedésű államokban mutatkoznak.
Ennek a a két tőkefrakciónak a birkózása zajlik, ami nyilván természetesen nem független nemzetállami aktoroktól, sőt, hiszen az utóbbiak, az úgynevezett nemzeti burzsoáziák rendre nyilvánvalóan sokszor meglehetősen ellenszenves, autokratikus berendezkedések képében mutatják meg magukat a nemzetközi porondon.
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kuratóriumi elnöke szerint a nyugati hegemóniát inkább egy kulturális életforma szempontjából érdemes megközelíteni, mert korábban a nyugati életforma – amely az amerikai popkultúrán keresztül terjedt el szerte a világon – a világ nagy részének vonzó volt.
Nemcsak azért, mert gazdagabb volt a világ többi részénél, hanem szabadabb is, és a világ másik része természetesebben tudott azonosulni azzal a kulturális hozzáadott értékkel, amit a Nyugat képviselt
– mutatott rá a nyugati életformára Törcsi Péter. Szerinte ennek a hozzáadott értéknek három alappillére volt: a római jog, a görög filozófia és a zsidó–keresztény kulturális világnézet.
Mint fogalmazott, ez a nyers erő kultuszát bizonyos keretek közé szorító világ volt, ami a kreativitáson, a szabadságon és a kapitalizmuson keresztül egy olyan életformát volt képes előteremteni a szabad világban, amely követendő példa volt Dél-Koreában, Japánban, kulturális értelemben még Kínában is.
Az orosz Telegram-csatornákon úgy hívnak minket, hogy Gayrope. Röhejessé és puhává váltunk a nem nyugati világ nagy részén a woke, a politikai korrektség és a folyamatos identitáspolitikára visszavezethető belső feszültségek miatt
– magyarázta. Viszont arra is felhívta a figyelmet, hogy ennek ellenére a nyugati világrendnek nincs alternatívája számunkra. – Gazdaságilag érdemes keletre tekinteni, de kulturálisan mindig a zsidó–keresztény kultúrkör lesz jobb – tette hozzá.
Azzal Schiffer András is egyetértett, hogy a Nyugat számára nincs alternatívája a jelenlegi berendezkedésnek. Ő viszont óva intett attól, hogy ezt magasabb rendűnek higgyük a többinél, szerinte ez tőrőlmetszett rasszista logika.
Miért gondoljuk azt, hogy az a kultúra, ami a mienk, magyaroké, európaiaké, az feltétlenül magasabb rendű, mint a más ázsiai, afrikai vagy éppen latin-amerikai kultúrák?
– tette fel a kérdést. Szavai szerint ez a burkolt rasszizmus vezette arra az imperialistákat az elmúlt húsz évben, hogy elkezdjék a demokráciát exportálni.
Ez vezette arra az imperialistákat, hogy elkezdjék a demokráciát exportálni. Jó lenne, ha a művelt Nyugat – beleértve Magyarországot – leszállna a magas lóról!
– figyelmeztetett. Szerinte most érkezett fordulópontjához az a korszak, hogy a globális Észak kizsákmányolta a globális Delet. Schiffer András elmondta: odáig egyetért a Fidesszel, hogy a követő jellegű külpolitikával szakítani kell. – A rendszerváltás utáni Magyarországnak sok nyomorúságát pontosan az okozta, hogy még egy ilyen, a saját nemzeti érdekérvényesítéséről lemondó, szolgai követő jellegű külpolitikát folytató ország a térségben nem volt – mutatott rá.