Hivatalosan is bepanaszolták Pressmant, mert folyton beleavatkozik a magyar belügyekbe

„Magyarország nem következmények nélküli ország” – szögezte le Tényi István, aki David Pressman budapesti amerikai nagykövet káros közéleti szereplése miatt közérdekű bejelentést tett a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak. Tényi hangsúlyozta: a nemzet biztonsága mindannyiunk alapvető érdeke, ez átível kormányzati ciklusokon, és a napi politika felett áll.

2024. 02. 14. 13:46
PRESSMAN, David
Budapest, 2022. szeptember 2. David Pressman, az Amerikai Egyesült Államok új budapesti nagykövete az érkezése után tartott sajtótájékoztatón a Liszt Ferenc-repülõtéren 2022. szeptember 2-án. MTI/Koszticsák Szilárd Fotó: Koszticsák Szilárd
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Ki kell állni Magyarország nemzeti érdekei mellett, és nem engedhetjük meg, hogy egy külföldről támogatott médiapolip befolyása miatt destabilizáció következzen be” – jelentette ki Tényi István a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak címzett közérdekű bejelentésében.

A Magyar Nemzet birtokába jutott dokumentumban – az 1961. évi bécsi egyezmény 9. cikke alapján – az Amerikai Egyesült Államok értesítését kéri David Pressman budapesti amerikai nagykövet káros tevékenysége miatt.

Mint arról a Magyar Nemzet is beszámolt, Pressman legutóbb a Financial Times brit gazdasági lapnak adott interjújában vádolta azzal Orbán Viktor magyar miniszterelnököt, hogy képzeletbeli külpolitikát folytat. Válaszaiban továbbá az olyan kifejezéseket sem vetette meg, mint az elképzelt megszállók vagy a fantáziált hungarofóbia.  Tényi szerint a cikk tartalmában fellelhető, hogy 

az Egyesült Államoknak vannak eszközei Orbán Viktor befolyásolására. 

Emlékeztetett a Mérték Médiaelemző Műhely honlapján megtalálható dokumentumra, amelyből kiderül, mely médiumok és mekkora támogatási összeget nyertek az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége által tavaly ősszel kiírt sajtófinanszírozási pályázaton. Az összesen 26 érvényes pályázat közül most 15 jutott támogatáshoz, amire összesen több mint 115 millió, egészen pontosan 115 608 880 forintot fordítanak.

A sikeres pályázók között megtalálható többek között a 444-et kiadó Magyar Jeti Zrt., valamint a Telex.hu-t működtető Van Másik Zrt. is, de nagyobb összegű támogatást kapott a Magyar Hang, a Klubrádió és az Átlátszó is.

Példa nélküli, hogy a világ egyik vezető hatalma, amely jelen pillanatban erőteljes kulturális, gazdasági és politikai expanziót folytat, százmilliós összeget adományoz a baloldali-liberális, a magyar nemzeti értékrenddel és érdekekkel teljesen szembemenő lapoknak

– hangsúlyozta Tényi, majd megjegyezte: mindezt hálózatépítés és a magyar nyilvánosság aktív befolyásolásának céljából.

A bejelentő szavai szerint sürgősen véget kell vetni annak a gyakorlatnak, hogy az Amerikai Egyesült Államok felhatalmazva érzi magát arra, miszerint más országokat, sőt egy állítólag szövetséges országot mint Magyarország érzékenyítsen, demokráciára tanítson. 

 

Befolyásolási kísérlet zajlik Magyarországon 

Tényi felhívta arra a figyelmet, hogy a köztársasági elnök asszony lemondása óta az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége által támogatott médiumokban napi rendszerességgel alaptalan információk, rágalmak, illetve vádak kerülnek nyilvánosságra. Ezekből kiderül: 

külföldi személyek, szervezetek, esetleg titkosszolgálati szervek próbálják befolyásolni Magyarország politikai, gazdasági, pénzügyi rendszerét.

Ezen befolyásolási törekvések felderítése, akadályozása, a módszerek megismerése a titkosszolgálatok feladata – szögezte le, majd emlékeztetett: az idén február elsején megalakult Szuverenitásvédelmi Hivatal térképezi fel a külföldi befolyást a magyar politikai élet tagjaira. Ennek körében a hivatal vizsgálhatja 

az információk manipulálására irányuló és dezinformációs, valamint a demokratikus vita, illetve az állami és társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenységeket.

A jövőben ennek a szervnek a dolga lesz, hogy titkosszolgálati segítséggel megtalálja azokat a szervezeteket, amelyek külföldi pénzből próbálják meg befolyásolni a magyar választói akaratot.

A nemzet biztonsága mindannyiunk alapvető érdeke, ez átível kormányzati ciklusokon, és a napi politika felett áll

– mutatott rá Tényi.

 

Akár ki is utasíthatják az országból

A bejelentő felhívta a figyelmet arra, hogy a bécsi egyezmény 41. cikkelye alapján a diplomatának kötelessége a fogadó állam jogszabályainak tiszteletben tartása, és tartózkodni köteles a fogadó állam belügyeibe való beavatkozástól. Ez tehát egy anyagi jogi kötelesség, azonban a be nem tartása esetében egy eljárási szabály miatt nem lehet a diplomatát felelősségre vonni. 

Amennyiben a fogadó államnak problémája van a diplomatával, ugyanazon egyezmény 9. cikke alapján nem kívánatos személynek nyilváníthatja indokolás nélkül. Tényi rámutatott: 

ebben az esetben a diplomatának el kell hagynia az országot.

 

Borítókép: David Pressman (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.