A sikeres pályázók között megtalálható többek között a 444-et kiadó Magyar Jeti Zrt., valamint a Telex.hu-t működtető Van Másik Zrt. is, de nagyobb összegű támogatást kapott a Magyar Hang, a Klubrádió és az Átlátszó is.
Példa nélküli, hogy a világ egyik vezető hatalma, amely jelen pillanatban erőteljes kulturális, gazdasági és politikai expanziót folytat, százmilliós összeget adományoz a baloldali-liberális, a magyar nemzeti értékrenddel és érdekekkel teljesen szembemenő lapoknak
– hangsúlyozta Tényi, majd megjegyezte: mindezt hálózatépítés és a magyar nyilvánosság aktív befolyásolásának céljából.
A bejelentő szavai szerint sürgősen véget kell vetni annak a gyakorlatnak, hogy az Amerikai Egyesült Államok felhatalmazva érzi magát arra, miszerint más országokat, sőt egy állítólag szövetséges országot mint Magyarország érzékenyítsen, demokráciára tanítson.
Befolyásolási kísérlet zajlik Magyarországon
Tényi felhívta arra a figyelmet, hogy a köztársasági elnök asszony lemondása óta az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége által támogatott médiumokban napi rendszerességgel alaptalan információk, rágalmak, illetve vádak kerülnek nyilvánosságra. Ezekből kiderül:
külföldi személyek, szervezetek, esetleg titkosszolgálati szervek próbálják befolyásolni Magyarország politikai, gazdasági, pénzügyi rendszerét.
Ezen befolyásolási törekvések felderítése, akadályozása, a módszerek megismerése a titkosszolgálatok feladata – szögezte le, majd emlékeztetett: az idén február elsején megalakult Szuverenitásvédelmi Hivatal térképezi fel a külföldi befolyást a magyar politikai élet tagjaira. Ennek körében a hivatal vizsgálhatja
az információk manipulálására irányuló és dezinformációs, valamint a demokratikus vita, illetve az állami és társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenységeket.
A jövőben ennek a szervnek a dolga lesz, hogy titkosszolgálati segítséggel megtalálja azokat a szervezeteket, amelyek külföldi pénzből próbálják meg befolyásolni a magyar választói akaratot.
A nemzet biztonsága mindannyiunk alapvető érdeke, ez átível kormányzati ciklusokon, és a napi politika felett áll
– mutatott rá Tényi.
Akár ki is utasíthatják az országból
A bejelentő felhívta a figyelmet arra, hogy a bécsi egyezmény 41. cikkelye alapján a diplomatának kötelessége a fogadó állam jogszabályainak tiszteletben tartása, és tartózkodni köteles a fogadó állam belügyeibe való beavatkozástól. Ez tehát egy anyagi jogi kötelesség, azonban a be nem tartása esetében egy eljárási szabály miatt nem lehet a diplomatát felelősségre vonni.
Amennyiben a fogadó államnak problémája van a diplomatával, ugyanazon egyezmény 9. cikke alapján nem kívánatos személynek nyilváníthatja indokolás nélkül. Tényi rámutatott:
ebben az esetben a diplomatának el kell hagynia az országot.