A kétoldalú kapcsolatok megerősítésében állapodott meg Szijjártó Péter és Margus Sacna észt külügyminiszter – számolt be közösségi oldalán élő közvetítésben a magyar külügyminiszter. Hozzátette: a kormány Sopronbánfalván tartó két és fél napos kihelyezett ülésén meghívta észt kollégáját Budapestre is, aki örömmel vette és remélhetőleg még az EU-s elnökségi ciklusunk előtt ellátogat hozzánk.
A beszélgetésük során szóba került Svédország NATO-hoz való csatlakozása is. A magyar kormány pozitív hozzáállása változatlan, hiszen már nagyon régóta a parlament elé beterjesztette a kormány azt az előterjesztést, amelynek értelmében a ratifikáció meg tud történni – hangsúlyozta vendégének Szijjártó. Hozzátette: tájékoztatta az észt minisztert arról, hogy a magyar kormány meghívta Svédország miniszterelnökét ide Magyarországra, és
reméli, hogy eljön, ugyanis a meghívás elfogadásával bizonyítaná azt, hogy Svédország számára ez egy valóban fontos kérdés.
A tanácskozás során érintették az Oroszország elleni szankciók témakörét is. – Magyarország álláspontja a szankciók kapcsán egyértelmű: a szankciós politika kudarcot vallott, ezért nem látjuk értelmét újabb szankciós csomagok elfogadásának – mondta.
A magyar tárcavezető kiemelte: jelenleg az Európai Unióban is készülődik egy újabb szankciós csomag, amelyet a háború kitörésének második évfordulója alkalmából terjesztenének elő.
Teljesen felesleges egy kirakat szankciós csomaggal még komolytalanná is tenni az Európai Unió működésének ezt a részét
– jegyezte meg. Szavai szerint az előkészítés során ismételten világossá tették Brüsszelben a hétvégén a nagyköveti szintű egyeztetéseken, hogy Magyarország semmifajta energiaszektort érintő szankciót, semmifajta a nukleáris iparunkat veszélyeztető szankciót és semmifajta, az Európai Unió külkapcsolatait, más országokkal fenntartott kapcsolatait veszélyeztető szankciót sem fog elfogadni.
Itt lenne az ideje annak, hogy az Európai Unió a szankciós politika helyett a béketeremtésre, a béke lehetőségeinek, lehetőségeinek megteremtésére koncentráljon
– jelentette ki Szijjártó, majd hozzátette: erről zajlanak az egyeztetések Brüsszelben, és a magyar nagykövetnek is egyértelmű utasítást adott ebben a kérdésben.