Az Európai Hagyományos Fegyveres Erőkről szóló szerződés és kiegészítő dokumentumai felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat általános vitáját tartották a mai parlamenti ülésnapon. A kormány nevében Sztáray Péter András, a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért és energiabiztonságért felelős államtitkára a hidegháborút lezáró egyik fő megállapodásnak nevezte az egyezményt, amely 1990 óta jelentősen hozzájárult a kontinens békéjének, biztonságának megerősítéséhez.
A jobboldal és a baloldal is egyetért
Felidézte: 2007-ben Oroszország felfüggesztette, majd tavaly nyáron fel is mondta a megállapodást, majd erre válaszul tizenkettő NATO-tagállam is felfüggesztette a megállapodást, Magyarországgal együtt további tíz pedig e lépés megtételére készül.
– Magyarország továbbra is érdekelt a rendszer megmentésében és átlátható, fair ellenőrzési rendszer működésében, amely hozzájárul a kontinens békéjéhez – fűzte hozzá az államtitkár.
Tilki Attila, a Fidesz vezérszónoka szerint az Ukrajna elleni totális támadással Oroszország évtizedekkel fordította vissza a történelem kerekét, a második világháború óta a legnagyobb offenzívát indítva; ez korszakhatár az európai biztonsági architektúra szempontjából.
Szavai szerint, míg korábban Európa célja Oroszország gazdasági integrációja volt, mára az amerikai érdek lett domináns, amelynek lényege Oroszország meggyengítése. – Ez az amúgy is hanyatló európai versenyképesség meggyengítését és hatalmas inflációt eredményezett a kontinens államaiban. A magyar érdek az, hogy a háború minél előbb véget érjen – vélte a képviselő, képviselőcsoportja támogatásáról biztosítva a javaslatot, amelyet a szocialisták is támogatni kívánnak.
Hollik István, a KDNP politikusa arról beszélt, az európai biztonság fenntartása alapvető magyar érdek, majd felidézte, a felfüggeszteni kívánt szerződés a hidegháborút követő megállapodás, amelyben maximalizálták a hagyományos hadeszközök számát, a hadseregek nagyságát, ezzel szolgálva az európai biztonság megerősítését. A képviselő jelezte, támogatják a javaslatot.
Szintén a frakciója támogatásáról biztosította a törvényjavaslatot Sas Zoltán (Jobbik), felidézve, hogy a megállapodás egyfajta szimbolikus békekötés volt a NATO és az akkor még létező Varsói Szerződés tagállamai között, amely sokáig egészen hasznosan képviselte az európai emberek érdekeit, megakadályozta a fegyverkezési versenyt.
Meglátása szerint a magyar érdek az önálló nemzeti hadsereg, amely biztosítja az ország területi épségét, ezt szolgálja a létszám bővítése, a képzés erősítése és a technológiai fejlesztések sora.
Novák Előd, a Mi Hazánk vezérszónoka felszólalásában kiemelte, vissza kell állítani a sorkötelezettséget, amelyet több európai állam már meg is tett, mások pedig fontolgatják. Mint fogalmazott, kulcsfontosságú ez a lépés, hogy egy háború esetén ne ágyútöltelékként pazaroljuk el a drága magyar vért. Novák arra is kitért, a felfüggesztésnek nincsen komolyabb jelentősége, mert nagyon messze van a magyar haderő attól, hogy kitöltse a számára előírt kvótákat az egyes fegyvernemekben, eközben a haderőfejlesztési programban is az expedíciós, tehát megszálló háborúk kiszolgálása, nem pedig a hon védelme a fő irány.