A Nézőpont Intézet Hír TV-nek nyilatkozó elemzője szerint a döntéssel, miszerint a Demokratikus Koalíció, a Párbeszéd és az MSZP közös listán indul mind az európai parlamenti, mind pedig az önkormányzati választásokon, ismét bemutatta, hogy melyik párt és annak vezetője az ellenzék vezére.
Az MSZP és a Párbeszéd ha úgy tetszik egy felhatalmazást adott Gyurcsány Ferencnek arra, hogy az ellenzék vezetőjeként nyilvánuljon meg továbbra is, a következő hetekben, hónapokban, de akár években is
– emelte ki Erdélyi Rezső Krisztián, majd hozzátette, a rövid távú túlélésükért a szocialisták, illetve a Párbeszéd aláírták a hosszú távú halálos ítéletüket.
Amint arról már a Magyar Nemzet is beszámolt, tegnap bejelentették azt, amit egy héttel ezelőtt már megírtunk: 2024-ben, és 2026-ban is közösen indul a DK, az MSZP és a Párbeszéd. A bejelentés értelmében a három párt közös listán fog indulni a június 9-i európai parlamenti választásokon. Érdekesség, hogy lapunk információjára reagálva a Párbeszéd egy hete még ezt válaszolta a HVG-nek:
Nincs mit kommentálni, minthogy nincs ilyen megállapodás.
A csütörtökön tartott sajtótájékoztatón ezzel szemben a Demokratikus Koalíciót képviselő Dobrev Klára elmondta, véleménye szerint a kormány erkölcsi válságba sodorta az országot, amelyből a most megalakult hárompárti koalíció tud kiutat mutatni.
Ez egy hosszú távú stratégiai megállapodás, amelyben az első lépés a közös európai parlamenti és budapesti lista, illetve a közös jelöltek állítása. De nem állunk meg addig, amíg Orbán rendszere uralkodik ebben az országban. A következő országgyűlési választásokra közös jelöltekkel, közös programmal és közös miniszterelnök-jelölttel készülünk
– jelentette ki Dobrev Klára. A politikus emellett elárulta, hogy a közös EP-lista első négy helyén a Demokratikus Koalíció képviselői foglalnak helyet, az ötödik hely a Magyar Szocialista Párté, a hatodik pedig ismét a DK-é lett, Karácsony Gergely pártja pedig mindössze a hetedik helyet kapta meg a sorban.
A DK politikusát Karácsony Gergely követte a felszólalók sorában, aki ismét elmondta, véleménye szerint a kormányzat szándékosan kivérezteti Budapestet és ellenségesen áll a fővároshoz, illetve annak vezetéséhez. A főpolgármester ezt követően nehezményezte, hogy a Momentum nem vesz részt a közös lista állításában, ugyanakkor kiemelte,
a mi közösségünk, a Demokratikus Koalíció, a szocialisták és a Párbeszéd–Zöldek is tiszteletben tartják a Momentum döntését és természetesen én főpolgármester-jelöltként a pártok által közösen támogatott momentumos polgármesterjelöltek mellett is ki fogok állni.
A sort Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke zárta, aki elmondta,
azok a felek, akik ma itt összeálltak, tulajdonképpen a szavazók akaratát testesítik meg. Azt kell mondanom, hogy most már van hova szavazni.
A politikus ezt követően egy sajátos víziót is megfogalmazott, amely szerint az idei EP- és önkormányzati választás elsődleges feladata az lesz, hogy a kormánypártokat a most létrejövő hárompárti koalíció visszaszorítsa, 2026-ban pedig egyértelműen már a Fidesz–KDNP legyőzése lesz a balliberális erők célja.
Ez már kuriózum: a Párbeszéd tíz éve létezik, de soha nem indult önállóan választáson
Nem történt meglepetés: a változást szomjazó magyar társadalom által hátrahagyni kívánt múltat képviselő DK, MSZP és Párbeszéd ma hivatalosan is bejelentették, hogy közös listán indulnak a június 9-én esedékes EP-választáson – írta a Jobbik – Konzervatívok a bejelentésre reagáló közleményében.
A napnál is világosabb, hogy ez a lépés nem a NER lebontását, hanem az érintett pártok túlélését célozza. Mi, Jobbik – Konzervatívok viszont nem a túlélésre, hanem a változásra szavazunk. Európára, az európai bérekre, egy normális Magyarországra!
– emelték ki.
Az LMP vezetője, Ungár Péter is reagált a bejelentésre, a Facebook-oldalán azt írta:
Most már nyilvánvaló, a fővárosi és az európai parlamenti választáson is együtt indul a Demokratikus Koalíció, az MSZP és a Párbeszéd. Azzal, hogy az első kettő ezt teszi, nincs különösebb dolgunk, hiszen egyazon eredetű pártok, nagyon hasonló világlátással.
A politikus szerint politikatörténeti kuriózum, demokráciaelméleti probléma és
hatalmas áttörés a parazitológia tudományágában az, hogy a Párbeszéd, amely több mint egy évtizede létezik, nem vett részt még országos választásokon,
és most ismételten nem méreti meg magát.