Döcögősen halad az ellenzéki pártok ajánlásgyűjtése

A Jobbik, az LMP és a Momentum számára nagy nehézséget okoz az ajánlások összegyűjtése – tudta meg lapunk. A DK–MSZP–Párbeszéd-koalíció jól halad, a Tisza Párt állítólag már összegyűjtötte az aláírásokat, a Mi Hazánk pedig hétfőn le is adta az ajánlóíveket az EP-választásra.

2024. 04. 29. 16:14
Budapest, 2024. április 20. Aláírásgyûjtés Dobrev Klára, a DKMSZPPárbeszéd európai parlamenti listavezetõje és Niedermüller Péter a DK erzsébetvárosi polgármesterjelöltje, jelenlegi polgármester számára a választási kampány kezdõnapján a Garay téren 2024. április 20-án. MTI/Lakatos Péter Fotó: Lakatos Péter
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kínosan lassan gyűlnek az aláírások több ellenzéki pártok ajánlóívein, a választók apatikusak, bizalmatlanok – tudta meg a Magyar Nemzet ellenzéki forrásokból.

A legrosszabban a Jobbik, az LMP és a Momentum áll. Közülük is egyértelműen a Jobbik az, amely alig-alig fogja tudni megugorni számos helyen a lista- és jelöltállítás kritériumait. 

Az LMP Vitézy Dávid jelöltsége miatt Budapesten könnyebben gyűjt, ugyanez igaz más okból a Momentumra is, a párt bázisa javarészt Budapesten található. A fővároson kívül azonban az LMP és a Momentum is jelentős nehézségekkel néz szembe.

 

Akik jól haladnak

A DK–MSZP–Párbeszéd-koalíció jelenleg elégedett az összeszedett ajánlások számával, ám a vármegyei közgyűlési listák kapcsán nekik is lassan gyűlnek az aláírások. Itt az okozza a problémát, hogy a jogszabályok szerint a megyei jogú városokban nem gyűjthetnek. Úgy tűnik eközben, hogy a Magyar Péter nevével fémjelzett Tisza Párt szintén megfelelően halad a feladattal. Magyar már rögtön az első nap bejelentette, összegyűlt az uniós választáson való elinduláshoz szükséges mennyiségű szignó, ám eddig nem érkezett hír arról, hogy pártja le is adta volna az íveket.

 

A Mi Hazánk ezt már megtette, a párt hétfőn leadta ajánlásait az EP-választásokra, a 20 ezer helyett 30 ezer aláírást gyűjtöttek.

Ez lehet a fő ok

Általános tapasztalat forrásaink szerint, hogy az utcai találkozókon, a pultoknál jó a hangulat. Ám azok az aktivisták, akik bekopogtatnak egy-egy korábbi támogatóhoz az ajánlás végett, sokszor hoppon maradnak. 

Az egyik legnagyobb probléma, hogy míg korábban a támogatók szívesen aláírtak több pártnak, addig most ez kevésbé jellemző. 

Pedig az aktivisták igyekeznek felhívni mindenki figyelmét arra, hogy akár több politikai formációt és jelöltet is lehet támogatni.

Ezek a szabályok

Mint ismert, polgármesterjelölt az lehet, akit a 10 ezer vagy annál kevesebb lakosú település választópolgárainak legalább három százaléka; a 10 ezer lakost meghaladó, de 100 ezer vagy annál kevesebb lakosú település esetén legalább 300 választópolgár; a 100 ezernél több lakosú település esetén legalább 500 választópolgár jelöltnek ajánlott.

Az EP-választáson történő induláshoz listaállítás szükséges, ehhez pedig 20 ezer ajánlást kell összegyűjteni.

Egyéni listás képviselőjelölt az lehet, akit a település választópolgárainak legalább egy százaléka jelöltnek ajánlott. Egyéni választókerületi jelölteknél is a választópolgárok 1 százalékának az ajánlása szükséges.

Vármegyei listát a területi választási bizottság vagy a Nemzeti Választási Bizottság által jogerősen nyilvántartásba vett olyan jelölőszervezet állíthat, amely a vármegyében választójoggal rendelkező választópolgárok 0,5 százalékának érvényes ajánlását összegyűjtötte. Azok a jelölőszervezetek, amelyek közös listát kívánnak állítani, a választópolgárok egy százalékának érvényes ajánlását kell összegyűjteniük, ami nem lehet kevesebb 2000 érvényes ajánlásnál.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.