Csaknem másfél évtized munkájával Gyurcsány Ferenc elérte egy részét annak, amit korábban papírra is vetett. Az ellenzék vezére egy egységes demokrata párt létrehozásáról álmodozik, a baloldali ellenzéki erők pedig nap mint nap asszisztálnak ehhez – mondta lapunknak Tóth Erik, az Alapjogokért Központ elemzője azzal kapcsolatban, hogy a DK, az MSZP és a Párbeszéd közös kampánynyitó rendezvényt tartott a hétvégén.
A DK–MSZP–Párbeszéd-megállapodás valójában egy diktátum, nem kompromisszum: a közös EP-listán a befutó helyeket a DK szerezte meg, a fővárosi listán is hasonló erőviszonyokra lehet számítani. A hétvégi kampánynyitó eseményt két dolog hívta életre. Elsőként Magyar Péter színre lépése, másodsorban pedig Gyurcsány Ferenc hiúsága
– jelentette ki a szakértő. Hozzátette, mindenki előtt nyilvánvaló, hogy Magyar Péter az ellenzéki pártokra nézve jelent valódi fenyegetést, az ő szavazóikat szólítja meg. Éppen ezért nem véletlen, hogy az újdonsült politikus rendszeresen a baloldaliságáról, liberális beállítottságáról vall, és a baloldali platformokon szerepelteti magát.
A DK ezt ismerte fel talán elsőként és gyorsan szervezkedni is kezdett: az MSZP és a Párbeszéd így már szinte teljes egészében a DK platformjaiként, mintsem önálló politikai szereplőkként vannak jelen a magyar belpolitikában
– tette hozzá Tóth Erik, aki szerint a DK próbálja elkerülni mindazt, amit például a Momentum eddig képtelen volt: a népszerűsége és szavazóbázisának csökkenését. Magyar Péter az ellenzéki közegben felfutóban van, így – gondolhatták a DK tanácsadói – szükség volt arra, hogy egy egységes baloldali platform is megmérettesse magát a következő választásokon.
Ugyanakkor a szombati eseményt a szakértő erődemonstrációként is értékelte.
A DK–MSZP–Párbeszéd-megállapodás értelmében ugyanis nemcsak 2024, hanem 2026 a céldátum, a három párt közös miniszterelnök-jelölttel futna neki a következő országgyűlési választásnak. Mindeközben a három párt népszerűsége pontosan annyi, mint amit a Magyar Péter-féle Tisza Párt hipotetikus szavazóbázisa kapcsán a közvélemény-kutatók beazonosítottak az aktuális felmérésekben.
Ez is azt mutatja, hogy ellenzékváltó hangulat van, nem véletlen, hogy Dobrev Klára és Molnár Csaba, nem pedig Gyurcsány Ferenc szólalt fel a közel kétórás rendezvényen
– emelte ki Tóth Erik, aki szerint a kampányindító előrevetíti mindazt, amire számíthatunk a következő időszakban: a DK szervezeti és erőforrásokra vonatkozó fölényét is megpróbálja még hatékonyabban a saját javára fordítani. Ezt a „koalíció” másik két tagja is elfogadta azáltal, hogy belementek az EP-listás megaláztatásukba, ahol véletlenül sem kaptak befutó helyet.
Ugyanakkor az ellenzék főpolgármester-jelöltjének, Karácsony Gergelynek is problémát okoz a baloldali átrendeződés, a politikus hátországa ugyanis legalább olyan instabil, mint amilyen a főpolgármesteri széke volt az utóbbi öt évben.
Tóth Erik külön részletezte is, hogy Karácsony Gergely politikai karrierje a kétezres évek közepétől kezdve összeköttetésben áll Gyurcsány Ferencékével. A főpolgármester dolgozott az egykori miniszterelnöknek, a 2010-es években pedig segítette – direkt vagy indirekt módon – a DK-t abban, hogy a legerősebb baloldali párttá válhasson.