– Az európai parlamenti választás egyik fontos témája lesz, hogy a háborúhoz kinek milyen a viszonya – mondta Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a parlamentben a napirend előtti felszólalásában. Mint jelezte, az európai vezetők háborúpárti nyilatkozatokat tesznek, és döntések születtek arról, hogy intenzívebb legyen a katonai bevonódás a konfliktusba.
– Az első világháború is egy lokális konfliktusból pattant ki, ami azt jelenti, hogy a veszélyt nem szabad lebecsülni, az európai vezetők pedig a tűzzel játszanak – rögzítette Kocsis Máté. Kiemelte, hogy el kell érni az uniós vezetők háborúhoz való viszonyának megváltozását.
Egy olyan fegyveres konfliktus alakulhat ki, amelynek mindenki a vesztese lehet, ezért kell megálljt parancsolni az uniós vezetőknek
– tette hozzá a frakcióvezető. Jelezte, hogy a baloldal a háborúpárti álláspontot fogja képviselni az európai parlamenti választás kampányában, ám a kormánypártok még határozottabban fogják hangoztatni a békepárti álláspontot.
– Növekszik annak a veszélye, hogy Európa saját akaratából kapcsolódik be a konfliktusba – válaszolta Dömötör Csaba. A Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterhelyettese ismertette, hogy több országnak és nemzetközi szervezetnek a vezetője is háborúpárti nyilatkozatott tett az utóbbi időkben.
Minden lehetőséget meg kell ragadni annak érdekében, hogy Európa ne legyen újra háborúk színtere. Ne hagyjuk, hogy Magyarországot is belerángassák
– rögzítette.
– A második világháború óta nem láttunk ilyen pusztítást Európában – fogalmazott Simicskó István a napirend előtti felszólalásában az orosz–ukrán háborúról szólva. A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) frakcióvezetője hozzátette: a brüsszeli vezetők a béke helyett mégis a háborúról beszélnek.
Ebben sajnos a hazai baloldal is partnere a brüsszeli bürokratáknak
– húzta alá a kormánypárti politikus.
Mint mondta, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is arról beszélt, hogy az EU-nak fel kell készülnie a háborúra. A frakcióvezető szerint mindenáron el kell kerülni egy közvetlen konfrontációt a NATO és Ororszország között.
A magyar kormány álláspontja békepárti
– húzta alá Simicskó István. Felhívta a figyelmet, hogy a NATO első cikkelye is arról szól, hogy a konfliktusokat úgy kell rendezni, hogy a nemzetközi béke ne kerüljön veszélybe.
Válaszában Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszterhelyettese elmondta: az európai elitben eluralkodott egy háborús lelkesedés. Felidézte, hogy a NATO hatodik cikkelye szerint egyik feltétel sem teljesül ahhoz, hogy a szervezet bekapcsolódjon a háborúba.