– Ma a közösségi média platformjain kell a leghangosabbnak lenni, mert ott zajlik a politika, a Megafon pedig azért jött létre, hogy felerősítsék a jobboldali hangokat – mondta lapunknak Kovács István, a Megafon Központ alapítója, az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója arról, hogy az utóbbi időben ismét jobboldali véleményvezéreket tiltott le a Facebook. Az alapító kiemelte: számtalan esetben szembesültek cenzúrával, talán nincsen olyan véleményvezérük, aki nem esett ennek áldozatul. – Ez ellen csak azt lehet tenni, hogy még hangosabban és még többen hallatják a hangjukat. A cenzúra folyamatosan jelen van, a jobboldali tartalmakat mindig is üldözni fogják ezeken a platformokon. Az olyan kiemelt politikai időszakokban, mint amilyenek a választások, ez még jobban tapasztalható – magyarázta a Megafon-alapító.
Woke és cenzúra
Kovács szerint nem kell azon meglepődni, hogy a közösségimédia-platformok alapvetően baloldali beállítottságúak, mert ezek a cégek a Szilícium-völgyből jönnek, ahol a „woke” inkább vallás, mintsem valamifajta ideológia, és ezt minden áron érvényesíteni akarják, ami sokszor cenzúrába torkollik. Most nem Magyarország a fő terep, hanem már az amerikai választásokra hangolnak, ugyanis amikor Donald Trump először megnyerte az elnökválasztást, nagyon sok balliberális azzal vádolta a technológiai óriáscégeket, hogy a republikánusok jelöltje az ő segítségükkel nyert.
– A legnagyobb probléma viszont nem a cenzúra, hanem az, amikor a jobboldali emberek a tiltások hatására önmagukat kergetik cenzúrába, és nem osztják meg a véleményüket a közösségimédia-platformokon
– mutatott rá a Megafon Központ alapítója.
Erősebben felállni
A jobboldali embereknek nem szabad áldozati pózba kerülni és azt mondani, hogy ők mindent megpróbáltak, de letiltották az oldalukat – fogalmazott Kovács István. Az egyetlen megoldás szerinte az, hogy minden alkalommal még erősebben kell felállni a padlóról. Ez történik a Megafonnál: ahányszor letiltották a véleményvezéreiket, legyen szó akár Apáti Bencéről, akár a rekordszámban elhallgattatott Bohár Dánielről, mindig erősebben jöttek ki. – Bár van valamilyen látszatfellebbezési lehetőség és egy belső eljárás a Facebooknál, azokban nem szabad bízni, a jobboldali emberek csak magukban bízhatnak.
A cenzúra igazi célja ugyanis az, hogy azt lássák a jobboldaliak: nincs értelme elmondani a véleményüket.
Az öncenzúra sokkal nagyobb károkat okoz, és nem szabad, hogy a jobboldali emberek elcsüggedjenek a cenzorok ellenük végzett aknamunkája miatt. Ennek inkább meg kell erősítenie azt a harci kedvet, ami bennünk, magyarokban mindig is megvolt, ebben a sikeres harcban pedig a Megafon is komoly szerepet játszik, hogy a közösségi médiában felerősítse a jobboldali hangokat – mondta az alapító.