A Covid megváltoztatta a túrázási szokásokat, nagyon sokan nekivágtak, akik korábban nem – mondta lapunknak Farkas Bea túravezető, akit a tavasz beköszöntével egyre népszerűbb szabadidős tevékenységről kérdeztünk. A túravezető azt állította: a Budai-hegység lakóitól gyakran hallja, hogy „iszonyatosan sok” kiránduló jár mostanában feléjük, a tömegek annyira elárasztották például a Normafát és környékét, hogy az erdőben lakó vadak leszorulnak a völgybe, fenyegetve ezzel az ott élő emberek ingatlanjait, kertjeit.
Túraklubok és egyéni kirándulók
A túravezető azt tapasztalta, hogy sokan nem mernek egyedül sétálni, vagy nincs ötletük, merre menjenek, pedig minden korosztály szereti ezt az időtöltést. A fiatalabbak inkább a 15–100 kilométeres, rohamléptekben és nehezebb terepeken megtehető teljesítménytúrákat részesítik előnyben. Emellett
sokakat érdekel a helytörténet, azaz nemcsak keresztül akarnak menni egy erdőn, hanem megtudni, mi történt ott régen, vagy hogy miről kapta a nevét egy híres hely, például a Harang-völgy vagy a Tündér-szikla.
A túravezető hozzátette: sok túraklub is működik, melyek között különösen népszerűek a nyugdíjasoknak szóló klubok, ahol a résztvevőknek rövidebb távú kirándulásokat szerveznek.
Ideális felszerelés, tematikus túrák
Arról, hogy egy túrázó milyen felszerelést vigyen magával, Farkas Bea kijelentette: nagyon fontos a jó bakancs, egy kényelmes hátizsák, melybe jól lehet pakolni, de szükség van vízhatlan felszerelésre is, főleg ha magasabb hegységbe megy az ember, hiszen ott kiszámíthatatlanabb az időjárás. Hasznos egy kapucnis esőkabát, ami beborítja a hátizsákot, hogy ne ázzon el a túrázó holmija – hívta fel a figyelmet.
A túravezető szerint óriási a kínálat tematikus túrákból: egyre több közül lehet választani, amit egyre többen szerveznek. Ő maga nem vezet tematikus túrákat, hanem inkább egy területet jár be alaposan, azon belül pedig minden érdekes tudnivalót elmesél az adott helyszínről. Mint elárulta, neves geológus édesapjától, a Kalendárium és Delta című televíziós műsorokból is ismert Juhász Árpádtól sokat tanult a geológiáról, illetve a biológiáról, így gyakran mesél a túrázóknak, emellett sokszor utánaolvas a helytörténeti érdekességeknek. Gyerektúrákat is vezet, melyekre külön fel kell készülnie a legkisebbeknek szóló érdekességekkel.
A népszerű tematikus túrák közé sorolhatók még a biciklitúrák, melyekhez már kaphatók a boltokban a Budapest-környéki kerékpárutak térképei. Sok útvonal már jól kiépült, és vannak könnyen teljesíthető távok is a főváros közelében.
Mostanság rengeteg tematikus túraklub található a Facebookon számos szervezővel, azt azonban érdemes szem előtt tartani, hogy a városi és a hegyi kerékpározáshoz más-más típusú biciklire van szükség – világított rá Farkas Bea.