Pert indított annak a nőnek a tulajdonjoga törlése érdekében a Pest Vármegyei Főügyészség, aki öröklési szerződést kötött a súlyos beteg, életveszélyes állapotban lévő idős szomszédjával.
Ugyan sok idős, támogatásra szoruló ember köt öröklési szerződést, hogy biztonságban tudják magukat, és megfelelő gondoskodásban legyen részük, pláne, ha a rászoruló személy körül nincs olyan családi környezet, amely ezt biztosítaná, ám ezzel vissza is lehet élni
– figyelmeztet az ügyészség.
Kiemelték: az örökhagyó ugyanis már életében örökösévé nevez valakit, aki a szerződés alapján tartására, gondozására köteles élete hátralévő részében. Ha a gondoskodást vállaló személy annak tudatában köti meg a szerződést, hogy az örökhagyó közeli halálára nagy bizonyossággal számítani lehet, akkor lényegében elenyésző gondoskodás fejében jut hozzá a szerződésben kikötött vagyonhoz, jellemzően ingatlanhoz.
Az ilyen szándékból történő szerződéskötést a társadalom mélyen elítéli, amelyet a jog azzal fejez ki, hogy a szerződést jó erkölcsbe ütközőnek, vagyis semmisnek, tehát meg nem kötöttnek tekinti.
Az ügyészség szerint a nő és a súlyos beteg szomszédja is hasonló körülmények között állapodtak meg: a későbbi örökhagyó, egy idős hölgy eleinte nem szorult gondoskodásra, mivel testvérével élt együtt, a nő pedig csak alkalomszerűen nyújtott segítséget ebben-abban.
Az idős hölgy egészségi állapota azonban súlyosan megromlott, majd kórházba került, ettől kezdve igénybe vette a szomszédja segítségét különböző dolgok elintézésében. A nő a kórházba is bement hozzá, ahol az idős szomszédja állapotát látva és a kezelőorvosok tájékoztatásából tudta, hogy hamarosan meghal.
A nő gyorsan intézkedett, és egy ügyvéddel öröklési szerződést készíttetett, egy hét múlva pedig meg is kötötték a szerződést: eszerint természetbeni tartás fejében örökölte az örökhagyó ingatlanát, egy Pest vármegyei lakóház egyketted tulajdoni hányadát. Miután a szomszéd elhunyt, a közjegyző a szerződés alapján a hagyatéki eljárásban átadta az ingatlan hagyatékot a nőnek. A történtek miatt az elhunyt hozzátartozója fordult az ügyészséghez.
Az ügyészi álláspont szerint a nő már akkor kötötte meg az idős hölggyel az öröklési szerződést, amikor tudta, hogy az örökhagyó életkilátásai rendkívül rosszak, és a közeljövőben el fog hunyni. Ebből következően a szerződésből eredő kötelezettségeit nem vagy legfeljebb rendkívül rövid ideig kell majd teljesítenie, ez azonban jó erkölcsbe ütköző, így érvénytelen.
Az ügyész keresetéről a Budapest Környéki Törvényszék fog dönteni.