Szentendrének nincs még öt éve a pártcsatározásokra

Jótékonysági elemeket épített kampányába a Szentendre Összeköt Mozgalom, minden ötvenedik plakátjukon karitatív üzenetet jelenítenek meg maguk helyett – mondta lapunknak Petrics­kó Zoltán polgármesterjelölt. A településvezetői címre pályázó politikusnak kész programja van a város számára, amelyből kiemelte a településfejlesztési és örökségvédelmi terveket. Szerinte a mostani baloldali vezetés országos politikai csatái helyett inkább a térség építésével kellene törődni.

2024. 05. 17. 5:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Miért jött létre a Szentendre Összeköt Mozgalom, és kik csatlakoztak hozzá?
– Szentendre egy ezeréves múltú város, amelyre mindig is jellemző volt, hogy az itt élők megtalálták egymással a közös hangot. A városvezetés az elmúlt években az országos politikával kezdett el foglalkozni, ami azt eredményezte, hogy a város a fejlődés helyett a politikai viták és csaták színterévé vált, a szentendreiek érdekképviselete háttérbe szorult, Szentendre pedig megállt a fejlődésben.

A jelenlegi városvezetés az elmúlt öt évben folyamatosan a kormányzattal hadakozott, annak ellenére, hogy a város jóval több forrást kapott, mint amikor a kormánypárt vezette.

Mi abban hiszünk, hogy az a fontos, ami összeköt bennünket, és nem az, ami elválaszt. Tehát amiatt jöttünk létre, hogy megmutassuk: itt egy valódi, pártokon és ideológiákon felül álló összefogásról van szó, hiszen van köztünk bal- és jobboldali gondolkodású is, de a várost mindannyian ugyanúgy szeretjük, és Szentendréért készek vagyunk mindent megtenni. Én hosszú évek óta a Fidesz–KDNP-ben politizálok, de baloldalról, sőt még a liberálisok közül is megkerestek, hogy mérettessem meg magam. Így jött létre a Szentendre Összeköt Mozgalom és a mögötte álló Összeköt Egyesület.

Vitályos Eszter kormányszóvivő, a Pilis-Dunakanyar országgyűlési képviselője, Petricskó Zoltán polgármesterjelölt, Orbán Viktor kormányfő Szentendrén (b–j). Forrás: Facebook/Petricskó Zoltán 

 

– Milyen értékeket képviselnek?
– Három dolog határozza meg a Szentendre Összeköt Mozgalmat: első az értékőrzés, hiszen a városnak páratlan kulturális és természeti épített öröksége van. A második a felelős gazdálkodás, mert az nagyon hiányzik most, a harmadik pedig az egymásról való közösségi gondoskodás. Ez a város arról volt híres, hogy politikai színezettől függetlenül mindig össze tudott fogni a bajban, például amikor árvíz idején homokzsákokat kellett pakolni vagy adományokat gyűjteni a rászoruló családoknak. Nagyon szeretnénk, ha ez nem csak különleges időszakokban lenne így, ezért például

minden ötvenedik plakátunkról lemondtunk, és magunk helyett jótékony üzenetet jelenítünk meg.

Összekötjük a segítőket a rászorulókkal, hogy az ilyenkor szokásos megnövekedett figyelmet a politizálás helyett a segítségnyújtásra tereljük.

 

– Miben tér el a Szentendre Összeköt Mozgalom kampánya a többi szervezetétől?
– Mi azt nézzük, hogy ki az, aki Szentendrét emberi és szakmai értelemben méltó módon tudná képviselni. Nekem az emberi oldal különösen fontos. Alpolgármesterként is hozzám tartozott a szociális terület 2019 előtt, sok családnak, rászorulónak, idős és beteg embernek segítettünk. Szentendrén egy viszonylag tehetős réteg lakik, de itt is vannak mélyszegénységben élők, akik a szocia­lizmusnak és a kilencvenes évek gazdasági tevékenységének áldozatai. Ők a nyugdíjazásuk után szembesültek azzal, hogy nem fizették utánuk rendesen a járulékokat, ezért ma nehezen tudnak megélni. Akár bizalmat szavaznak nekünk a választók, akár nem, ezzel a szemlélettel már tettünk valamit a szent­endrei közösségért. Ha mindenki így gondolkodna, más lenne a közbeszéd.

 

– Mit csinálna másként, mint a jelenlegi vezetés?
– Úgy vélem, egy jó polgármesternek nem az országos politikai eseményekkel kell foglalkoznia, pláne nem a mindenkori kormánnyal hadakoznia, hanem az itt élőkkel törődnie. Nagyon szeretnénk visszatérni ahhoz a Szentendréhez, ahol előre köszöntünk egymásnak, és ahol a helyi érdekek állnak az első helyen.

Szomorúan tapasztaljuk, hogy a mostani, magát civilnek mondó városvezetés pártérdekek mentén dolgozik, és sajnos az új jelölti listában is több momentumos, DK-s párttag található, akik szintén nem a város ügyei­vel, hanem az országos politikai csatározásokkal vannak elfoglalva.

Mi hiszünk abban, hogy azok a szentend­reiek, akiknek fontos a város és akik lokálpatrióták, támogatnak majd minket. Az Összeköt Egyesület, hogyha bizalmat kap a szentendreiektől, egy értékalapú városvezetést tervez működtetni.

 

– Melyek a programjának a leghangsúlyosabb elemei?
– A legfontosabb, hogy egy városvezetőnek legyen víziója, aminek a megvalósításához fejlesztési tervek kellenek. Fontos, hogy Szentendre kiaknázza a turisztikai adottságaiban rejlő lehetőségeket, de közben megmaradjon egy élhető és békés ékszerdoboznak. Rendezni kell a közösségi együttélést, továbbá hogy tiszta környezet fogadja a helyieket és az ideérkező turistákat. Lényeges a vállalkozókra partnerként tekinteni, ahogyan az is, hogy a saját kezünkbe vegyük a fejlesztési elképzeléseinket, és a széttárt karokat felváltsa a szakértő cselekvés.

A legfontosabb azonban mégiscsak az, hogy bevonjuk a lakosságot az őket érintő közügyekbe.

A józan gondolkodású embereknek üzenjük: városunknak nincs újabb öt éve arra, hogy az itt található értékek teljesen kárba vesszenek, és arra sem, hogy a gazdasági potenciál eltűnjön.

Petricskó Zoltánnak kész tervei vannak Szentendre fejlesztésére. Forrás: Facebook/Petricskó Zoltán

 

– Mely konkrét ügyekben cselekednének eredményesebben?
– Én úgy gondolom, hogy az önkormányzat van az emberekért, nem fordítva. A kormánypárti vezetés ­2019-es távozásakor előkészített projekteket adott át a Fülöp Zsolt polgármester vezetésével felállt új testületnek. Ezek között volt a belvárosi csapadékelvezetés, a Bükkös-parti kerékpárút rehabilitációja, a Kálvária út felújítása, illetve a főtéri kereskedőház renoválása. A jelenlegi polgármester utóbbinak még a koncepcióját sem tudta időben kidolgozni, ezért a város az erre szánt források nagy részétől elesett. Szentendrének jelentős anyagi kára származott és származik abból, hogy átgondolatlan beavatkozások történnek. Számos olyan ügy van, amit a lakosság kifejezett kérése ellenére hajtottak végre vagy a lakossági ellenállás hatására utólag megváltoztattak. Ezek mind ablakon kidobott pénzek, mivel az átgondolt tervezés és a lakossággal való előzetes egyeztetés a mostani városvezetés részéről nem történt meg.

 

– Hogyan állnak a pályázatokhoz?
– Egy esetleges választási győzelem után az Összeköt Egyesület minden elérhető forrásra pályázni szeretne a jövőben, átlátható és hatékony önkormányzati gazdálkodást kívánunk folytatni.

A kiemelt programpont­jaink között megtalálható az épített és természeti örökségünk védelme, a városi környezet rendbetétele, fásítási és állatvédelmi program, kerékpárút- és játszótérfejlesztés.

Továbbá a fiatalok és a helyi kulturális élet támogatása, valamint a helyi vállalkozókkal, egyesületekkel, illetve sportszervezetekkel való kölcsönös együttműködés kialakítása. Amit pedig még biztosan megígérhetek, hogy mi az országos politikai ügyek helyett kizárólag Szentendre sikeressé tételéért és az itt élők boldogulásáért fogunk dolgozni.

 

Borítókép: A Fidesz–KDNP politikusa fejlesztené a turizmust, de megtartaná a várost igazi ékszerdoboznak (Forrás: Facebook)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.