– Miért jött létre a Szentendre Összeköt Mozgalom, és kik csatlakoztak hozzá?
– Szentendre egy ezeréves múltú város, amelyre mindig is jellemző volt, hogy az itt élők megtalálták egymással a közös hangot. A városvezetés az elmúlt években az országos politikával kezdett el foglalkozni, ami azt eredményezte, hogy a város a fejlődés helyett a politikai viták és csaták színterévé vált, a szentendreiek érdekképviselete háttérbe szorult, Szentendre pedig megállt a fejlődésben.
A jelenlegi városvezetés az elmúlt öt évben folyamatosan a kormányzattal hadakozott, annak ellenére, hogy a város jóval több forrást kapott, mint amikor a kormánypárt vezette.
Mi abban hiszünk, hogy az a fontos, ami összeköt bennünket, és nem az, ami elválaszt. Tehát amiatt jöttünk létre, hogy megmutassuk: itt egy valódi, pártokon és ideológiákon felül álló összefogásról van szó, hiszen van köztünk bal- és jobboldali gondolkodású is, de a várost mindannyian ugyanúgy szeretjük, és Szentendréért készek vagyunk mindent megtenni. Én hosszú évek óta a Fidesz–KDNP-ben politizálok, de baloldalról, sőt még a liberálisok közül is megkerestek, hogy mérettessem meg magam. Így jött létre a Szentendre Összeköt Mozgalom és a mögötte álló Összeköt Egyesület.
– Milyen értékeket képviselnek?
– Három dolog határozza meg a Szentendre Összeköt Mozgalmat: első az értékőrzés, hiszen a városnak páratlan kulturális és természeti épített öröksége van. A második a felelős gazdálkodás, mert az nagyon hiányzik most, a harmadik pedig az egymásról való közösségi gondoskodás. Ez a város arról volt híres, hogy politikai színezettől függetlenül mindig össze tudott fogni a bajban, például amikor árvíz idején homokzsákokat kellett pakolni vagy adományokat gyűjteni a rászoruló családoknak. Nagyon szeretnénk, ha ez nem csak különleges időszakokban lenne így, ezért például
minden ötvenedik plakátunkról lemondtunk, és magunk helyett jótékony üzenetet jelenítünk meg.
Összekötjük a segítőket a rászorulókkal, hogy az ilyenkor szokásos megnövekedett figyelmet a politizálás helyett a segítségnyújtásra tereljük.
– Miben tér el a Szentendre Összeköt Mozgalom kampánya a többi szervezetétől?
– Mi azt nézzük, hogy ki az, aki Szentendrét emberi és szakmai értelemben méltó módon tudná képviselni. Nekem az emberi oldal különösen fontos. Alpolgármesterként is hozzám tartozott a szociális terület 2019 előtt, sok családnak, rászorulónak, idős és beteg embernek segítettünk. Szentendrén egy viszonylag tehetős réteg lakik, de itt is vannak mélyszegénységben élők, akik a szocializmusnak és a kilencvenes évek gazdasági tevékenységének áldozatai. Ők a nyugdíjazásuk után szembesültek azzal, hogy nem fizették utánuk rendesen a járulékokat, ezért ma nehezen tudnak megélni. Akár bizalmat szavaznak nekünk a választók, akár nem, ezzel a szemlélettel már tettünk valamit a szentendrei közösségért. Ha mindenki így gondolkodna, más lenne a közbeszéd.