Több mint 21 ezer delegáltat jelentettek be a jelöltek és a jelölőszervezetek a vasárnapi választások szavazatszámláló bizottságaiba a Nemzeti Választási Iroda (NVI) mai adatai szerint. A választási bizottságok megbízott tagjait és a nemzetiségek megfigyelőit pénteken 16 óráig lehetett bejelenteni az illetékes választási irodáknál.
Az NVI keddi adatai szerint a jelöltek és a jelölőszervezetek 21 173 megbízottat jelentettek be a szavazatszámláló bizottságokba, ebből az európai parlamenti választáson induló pártok 15 689-et.
A legtöbb delegáltat (9361) a Fidesz és a KDNP jelentette be, őket a Tisztelet és Szabadság Párt (1871), a DK–MSZP–Párbeszéd (1303), a Momentum Mozgalom (1048) és a Jobbik – Konzervatívok (664) követi. Az LMP 487, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt 460, a Mi Hazánk Mozgalom 345, a Mindenki Magyarországa Néppárt 123, a Megoldás Mozgalom 27 szavazatszámláló bizottsági delegáltat jelentett be, a Második Reformkor Párt egyet sem.
A június 9-i választáson a több szavazókörös településeken minden szavazókörben működik szavazatszámláló bizottság (szszb), minden településen helyi választási bizottság (hvb) – amelyek közül az egy szavazókörös településen működők az szszb feladatait is ellátják –, a vármegyékben területi választási bizottság, illetve Budapesten a Fővárosi Választási Bizottság (ezeket együtt tvb-knek nevezik), továbbá országos hatáskörrel és illetékességgel a Nemzeti Választási Bizottság (NVB).
Kikből állnak a választási bizottságok?
A választási bizottságok választott és megbízott (delegált) tagokból állnak. A szavazatszámláló bizottságok választott tagjait a 2022-es országgyűlési választás előtt választották a képviselő-testületek, míg a hvb-k és tvb-k választott tagjairól 2023 őszén a képviselő-testületek, illetve a vármegyei közgyűlések döntöttek. A további tagokat a június 9-i választáson induló, jogerősen nyilvántartásba vett jelöltek és jelölőszervezetek bízhatják meg.
A jelölőszervezeteknek, független jelölteknek alapvető érdekük, hogy valamennyi választási bizottságba delegáljanak tagot, mivel így saját megbízottjaikon keresztül győződhetnek meg a választás tisztaságáról, ellenőrizhetik azt, és részt vehetnek a jogviták eldöntésében. A választási bizottságokban ülő választott és megbízott tagoknak – az NVB-be az EP-lista jogán delegált bizottsági tagok kivételével – azonos jogaik és kötelezettségeik vannak, ez azt jelenti, hogy a bizottságok munkájában részt vehetnek, sőt részt kell venniük.
A jelölt, jelölőszervezet által megbízott tag a bizottságnál meglévő valamennyi információt megismerheti. A tevékenysége során tudomására jutó személyes adatokat azonban sem az őt megbízó pártnak, sem másnak nem adhatja ki.
Az EP-választáson listát állító pártok valamennyi választási bizottságba (szavazatszámláló bizottságba két-két, hvb-be, tvb-be és az NVB-be egy-egy) tagot delegálhatnak, az NVB munkájában azonban ezek a tagok tanácskozási joggal vehetnek részt, szavazattal nem élhetnek.