– Minden közösségnek és minden embernek egyfajta ellenálló képességet kell kiépítenie a váratlan eseményekkel szemben – jelentette ki Navracsics Tibor Kőszegen, a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézetének nemzetközi nyári egyetemén. A közigazgatási és területfejlesztési miniszter a közmédiának nyilatkozva elmondta, hogy a részvételével rendezett angol nyelvű panelbeszélgetés középpontjában az ismeretlen volt, azok a tényezők, amelyek az emberi életben – illetve a politikában és a társadalmi életben is – hirtelen megjelennek. A panelbeszélgetésen arról is szó esett, hogyan reagálhatnak ezekre a kihívásokra a közösségek.
Ahogy egyre komplexebbé válnak a rendszerek, a társadalmak, a közösségek, és ahogyan a modern világ is egyre komplexebbé válik, úgy nő a váratlan események jelentősége és előfordulási gyakorisága is
– emelte ki a tárcavezető.
A panelbeszélgetésen szóba került a mesterséges intelligencia (MI) szerepe, továbbá az is, hogy tud-e az MI valamilyen formában részt venni a váratlan események előrejelzésében, illetve kezelésében.
A nyári egyetemet méltatva Navracsics Tibor elmondta, hogy Kőszeg Közép-Európában nemcsak rendezvényközponttá, hanem komoly szakmai műhellyé is vált, ahová Európa több pontjáról érkeznek előadók és diákok. A Kőszegen folyó munkát értékelve a miniszter ismertette, hogy Miszlivetz Ferenc, az intézet főigazgatója az elmúlt évtizedekben több olyan nemzedéket nevelt ki, amelyek tagjai Európa különböző intézeteiben dolgoznak.
A kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete a Társadalomtudományok és Európa-tanulmányok Intézet Alapítvánnyal, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bibó István Szakkollégiumával, a Pannon Egyetemmel, valamint az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságával együttműködve rendezi a héten 29. nemzetközi nyári egyetemét. Az esemény, amelyre több országból negyven diák érkezett, az Európa előtt álló geopolitikai kihívásokra és az azokra adott lehetséges válaszokra fókuszál.
Borítókép: Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter (Fotó: Havran Zoltán)