Egy munkásszálló építése során elkövetett szabálytalanságok miatt állt szerdán a Szegedi Törvényszék elé a korábbi újszentiváni polgármester. A posztra újraválasztott Putnik Lázár és négy társa a vád szerint több mint 200 millió forint kárt okozott az állami költségvetésnek.
A vádlottakat bűnszövetségben elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás és pénzmosás bűntettével, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétségével vádolják.
A vád szerint a Szegeddel szomszédos falu polgármesteri posztját 2006-tól 2022-ig betöltő politikus 2017 júliusában támogatási kérelmet nyújtott be a Csongrád Megyei Kormányhivatalhoz 80 férőhelyes munkásszállás megépítésére és fenntartására. A pályázat alapján az önkormányzat a költségek 60 százalékát fedező, 222 millió forintos vissza nem térítendő támogatásban részesült, utólagos elszámolás mellett.
A vádirat szerint a vádlottak már a pályázat benyújtásakor tudták, hogy a pályázatban megjelölt 371 millió forintos összköltségnél jóval alacsonyabb áron kivitelezhető a beruházás, ezért a közbeszerzés során egy olyan fővárosi székhelyű cég nyert generálkivitelezőként, amelyet ténylegesen a polgármester irányított és amelyet csak a valós költségekhez képest jóval nagyobb összegű számlák kiállítása érdekében vontak be. Az építkezést az alvállalkozók 196 millió forinttért végezték el,
így a túlárazás több mint százmillió forint volt.
Az elszámoláshoz szükséges fiktív számlákat a polgármester nyújtotta be az utólagos elszámolás során 2019 novemberében. A vádlottak a munkásszálló berendezéséről is mintegy tízmillió forinttal túlárazott számlákat nyújtottak be az elszámoláskor, 23 millió forint értékben. Az így megszerzett pénz egy részéből a volt polgármester cége vadászházat vásárolt, amelyet felújítottak, társasházakat építettek, tízmillió forint pedig a férfi érdekeltségébe tartozó helyi szövetkezethez jutott.
Grósz Tamás ügyész arra az esetre, ha a politikus beismeri bűnösségét és lemond a tárgyalás jogáról, hét év szabadságvesztés és 7,5 millió forint pénzbüntetés kiszabását kérte, továbbá indítványozta, hogy hét évre tiltsák el a gazdálkodó szervezet vezető tisztségviselője foglalkozástól.
Putnik Lázár a nyomozás folyamatát kritizáló észrevételében tagadta bűnösségét.
Védekezése szerint bizonyos szintű alaki szabálytalanságok történtek, de tagadta, hogy szándékosan megkárosította volna a költségvetést.
Putnik Lázárt június 9-én független jelöltként 70 százalékot meghaladó részvétel mellett a szavazatok 39,22 százalékával választották meg polgármesternek. Az ügy negyedrendű vádlottja, a generálkivitelező cég ügyvezetője, majd munkavállalója, aki ötvenmillió forintot megtérített az okozott kárból, egy korábbi előkészítő ülésen beismerte bűnösségét és lemondott a tárgyalás jogáról. Őt jogerősen két év öt évre felfüggesztett börtönbüntetéssel és egymillió forint pénzbüntetéssel sújtotta a bíróság.