– Utoljára talán a Rákosi-korszakban volt tapasztalható, hogy az ügyész javasolta a börtönbüntetést, majd a bíró gondolt egyet, és azt mondta: Áh, mégsem, inkább halálra ítélem – fogalmazott Bakondi György, aki a kommunista eljáráshoz hasonlította Brüsszel hazánk elleni fellépését. A miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója az Indexnek adott interjújában beszélt többek közt az Európai Bíróság azon vádjáról, miszerint Magyarország rendszeresen figyelmen kívül hagyja az uniós menekültügyi szabályokat, illetve szerintük olyan jogsértést követett el a kormány, amely precedens nélküli. Arra, hogy az Európai Bíróság 200 millió eurós bírság megfizetésére kötelezte Magyarországot az uniós menekültügyi jogszabályok rendkívül súlyos megsértése miatt, Bakondi György felidézte, hogy 2020-as ügyről van most szó, amikor a tranzitzónát az Európai Unió nyomására fölszámoltuk.
– Bár korábban elhangzott, hogy a költségeket megoszthatjuk más tagállamokkal, ez nem valósult meg, a magyar határkerítést és az egész rendszert az Európai Unió nem finanszírozza. Pedig ez egy schengeni külső határ, és minden előírását érvényesítjük az idevonatkozó egyezménynek
– hangsúlyozta a főtanácsadó, nyomatékosítva, hogy az elfogottak rajtunk keresztül nem jutnak el az Európai Unió országaiba.
Magyarországon a menekültkérelmet a határon kívül kell benyújtani
Mint mondta, ekkor kezdődött el a kötelezettségszegési eljárás, de a döntést nem hajtottunk végre, mondván, hogy ez a tranzitzóna kiválóan működik, nem zárt tábor, van mód a jogorvoslatra, bírósághoz fordulhatnak a bevándorlók, és megvárhatják a bírói ítéletet. – Ennek ellenére a megoldás nem nyerte el Brüsszel tetszését, és a bírósághoz fordult az Európai Bizottság, miszerint a kötelezettségszegési eljárásban hozott döntés értelmében be kell engedni az illegális migránsokat magyar területre, és itt kell hogy megvárják a menekültkérelmük elbírálását – idézte fel a történteket, hozzátéve, ez azt jelentené, hogy bejönnének, beadnák a menekültkérelmüket, majd elszöknének. – Ha ezt elfogadnánk, akkor egy fontos határőrizeti alapelvünk – miszerint nem lehet illegálisan, erőszakosan belépni Magyarországra – sérülne, másrészt korábban leszögeztük, hogy a menekültkérelmet a magyar határon kívül kell benyújtani. Ez biztosítja az eredményességet – szögezte le.