A katasztrófavédelem többféle módon is igyekszik gátat szabni a szúnyogok terjedésének – mondta a Magyar Nemzetnek az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője, Mukics Dániel tűzoltó alezredes. Ennek egyik módja a biológiai szúnyoggyérítés, amikor a szúnyogok tenyészőhelyén egy természetes baktérium által termelt fehérjét tartalmazó készítményt juttatnak a vízbe.
Ez a fehérje a kijuttatott dózisban kizárólag a csípőszúnyogok lárváit pusztítja el, minden más élőlényre, így az árvaszúnyogok lárváira is teljesen ártalmatlan. Azonban a természeti védelem alatt álló területeken ez a módszer nem alkalmazható.
A másik módszer a kifejlett szúnyogok elleni irtószeres permetezés, a kémiai szúnyoggyérítés, amire kizárólag a települések belterületén van lehetőség. A csípőszúnyogok elleni védekezés célja a szúnyogártalom csökkentése és elfogadható szinten tartása.
Mindezek mellett lehetőség van a légi kémiai szúnyoggyérítésre is. Azonban ez csak különleges esetekben, kizárólag extrém szúnyogártalom esetén alkalmazható az országos tiszti főorvos eseti engedélyével. Június 26-án a tiszti főorvos ugyan engedélyezte több, Rába és Duna menti településen a légi kémiai gyérítést, azonban a mostani kánikula miatt a levegőből történő védekezés nem hatásos.
A nagy melegben ugyanis a szúnyogok aktivitása a napnyugta utáni időszakra tolódik, amikor a repülésbiztonsági szabályok miatt már nem lehet légi gyérítést végezni. Amennyiben a szúnyogártalom továbbra is indokolja, az elmaradt légi kezeléseket a hőség után pótolják.