Megszaporodtak a lakossági észlelések, nem is kicsit: a Főpolgármesteri Hivataltól az Index által kikért adatok szerint a 2023-as év azonos időszakához képest nyár derekáig negyven-ötven százalékkal több bejelentés érkezett a fővárosi önkormányzat patkánybejelentő oldalára.
Míg tavaly tavasszal 898 észlelést regisztráltak, addig idén már 1366-ot. A nyári időszak elején a tavalyi a 1010-ről 1585-re emelkedett az észlelés, a nyár középső időszakában pedig 1070-ről 1403-ra nőtt a számuk – írták.
Az olyan egészségügyi kártevők, mint a patkányok előfordulhatnak a lakott területeken is, mivel egy településen sok olyan hely van, ami kedvező feltételeket biztosít számukra az életben maradáshoz. Ilyen hely lehet a csatornarendszer vagy a kommunális hulladéklerakó-helyek környéke – közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a Magyar Nemzet kérdésére.
Mivel a vándorpatkányok gyakran a csatornarendszerekben élnek, az árvíz által elöntött élő- és búvóhelyeikről menekülve nagyobb számban jelenhetnek meg egy-egy olyan élőhelyen is, ahol korábban nem találkoztunk velük
– hangsúlyozták. Hozzátették: szaporodásukat viszont az árvíz inkább hátráltatja, mint segíti, mivel megzavarja fészkelésüket, megszokott táplálékszerzésüket.
Az NNGYK kidolgozta az árvízi védekezés közegészségügyi protokollrendszerét, amelynek része az árvizek levonulása után a fokozott egészségügyi kártevőirtás, így a patkányirtás is. Normál esetben megtelepedésüknek és elszaporodásuknak megakadályozásáról, ártalmuk megelőzéséről, távoltartásukról, rendszeres irtásukról közterületen a helyi önkormányzatoknak, ingatlanon belül az ingatlan tulajdonosának egész évben, folyamatosan gondoskodniuk kell – ismertették.